Броят на бременни и кърмещи жени, които страдат от недохранване се е увеличил с 25% от 2020 година насам. Тази статистика отразява ситуацията в 12-те държави, които са в епицентъра на световната продоволствена криза, съобщава УНИЦЕФ.
Докладът на организацията към ООН е основан на анализ на ситуацията на жените в почти всички държави по света. Според данните повече от милиард жени и подрастващи момичета гладуват, пише "Франс прес". Това води до поднормено тегло и нисък ръст, недостиг на основни микроелементи в тялото и дори до анемия.
Голямата част от недохранените жени и момичета са от най-бедните части на света - Южна Азия и Субсахарска Африка. Проблемите засягат пряко и децата, казват от УНИЦЕФ. Причината е, че лошата диета на майките се предава на следващото поколение.
Недохранването създава рискове и от смърт в ранна детска възраст. Увреждания може да има и при развитието на плода още по време на бременността. Възможно е те да имат дълготрайни последствия при храненето, растежа, ученето и бъдещата работоспособност.
"В целия свят 51 милиона деца под две години страдат от изоставане в растежа. По наши оценки около половината от тези деца започват да имат проблеми с растежа още по време на бременността и през първите шест месеца от живота си, когато детето е напълно зависимо от майката", се казва в доклада на УНИЦЕФ.
Според оценките в периода 2020-2022 г. броят на бременните или кърмещите жени, страдащи от остро недохранване, се е увеличил с 25% - от 5,5 на 6,9 милиона - в 12 държави, за които се смята, че са в продоволствена криза - Афганистан, Буркина Фасо, Етиопия, Кения, Мали, Нигер, Нигерия, Сомалия, Судан, Южен Судан, Чад и Йемен.
"Без спешни действия от страна на международната общност, последствията могат да продължат за поколения напред", заяви главната изпълнителна директорка на УНИЦЕФ Катрин Ръсел. "За да предотвратим недохранването при децата, трябва да се заемем и с недохранването при подрастващите момичета и жени", каза още тя, цитирана от DW.
УНИЦЕФ призовава да се даде приоритет на жените и момичетата по отношение на достъпа до питателна храна и да се приложат задължителни мерки за "разширяване на широкомащабното обогатяване на храните, които се консумират на ежедневна база, като брашно, олио за готвене и сол, за да се помогне за намаляване на недостига на микроелементи и анемията при момичетата и жените".
Снимка: БГНЕС