Естония избира нов парламент, изборите са сериозно повлияни от конфликта в Украйна

Проучвания сочат победа на дясноцентристката Реформистка партия на министър-председателя Кая Калас

05.03.2023 | 08:54 Редактор:
Естония избира нов парламент, изборите са сериозно повлияни от конфликта в Украйна
Естония избира нов парламент, изборите са сериозно повлияни от конфликта в Украйна

Естонците отиват до урните, за да изберат нов парламент, като гласуването може да доведе до засилване на крайно десните националисти, които в кампанията си се противопоставят на по-нататъшните доставки на оръжие за Украйна, предаде АФП.

Според проучванията на общественото мнение дясноцентристката Реформистка партия на министър-председателя Кая Калас ще спечели, но вероятно ще трябва да сформира коалиция, за да остане на власт.

Очаква се партията да събере 28,7% от гласовете, според проучване на Kantar Emor от февруари, което поставя крайнодясната ЕКРЕ на второ място с 18,2%. Според февруарското проучване Центристката партия получава 13,4 %, Естония 200 - 13,4 %, социалдемократите - 10,1 %, а Исамаа (Отечество) - 8,5 %.

Естония, граничеща с Русия страна с население от 1,3 млн. души, има еднокамарен парламент със 101 места, всички от които са заложени на карта при гласуването в неделя.

В момента военната помощ на Естония за Украйна възлиза на повече от един процент от БВП - най-големият принос на която и да е държава в сравнение с размера на нейната икономика. "Подкрепяме една отворена, приятелска, западно мислеща, европейска, интелигентна страна", заяви Калас в интервю за АФП, цитирана от БГНЕС.

"Най-големият ми конкурент смята, че не трябва да помагаме на Украйна, не трябва да я подкрепяме, а трябва да търсим само собствения си интерес", каза тя.

ЕКРЕ води кампания срещу допълнителната военна помощ за Киев и призовава за прекратяване на приемането на украински бежанци и за по-ниски нива на имиграция, за да се защитят естонските работници. В същото време кризата с разходите за живот в Естония се разраства спираловидно, като инфлацията е една от най-високите в ЕС - 18,6% през януари спрямо 12 месеца по-рано.

Снимка: БГНЕС