Европейският съюз забрани вноса на руски рафинирани петролни продукти на 5 февруари и данните на S&P Global показват спад на износа с 21% спрямо януари до 2,1 млн. барела на ден. Това е с 24% по-ниско спрямо средните нива на износа преди войната, допълва изданието.
Според данните през изминалия месец Русия не успя да замести европейския пазар - пазарите в Африка, на които се надяваше Москва, не са купили горива. Известни количества руски горива са попаднали в Европа чрез претоварване на танкери край Гибралтар, Гърция, Малта и Сеута. Но количествата не са големи, коментират анализаторите.
Данни на Ройтерс показват, че през февруари турската рафинерия STAR, която е собственост на азербайджанската Socar, отново започва да купува руски петрол. Турция е един от основните купувачи на руски петрол в последните месеци, но вносът не е равномерен - пикът беше през август-октомври, а след това няколко месеца доставките намаляваха.
Сега Турция отново увеличава покупките и заедно с Китай и Индия са основните пазари на Русия. Индия пък е купила рекордните 51 млн. барела руски петрол през февруари. През януари вносът също беше рекорден - 44 млн. барела.
Четете повече в investor.bg
Снимка: БГНЕС