"Да застреляме сирийците в Хатай": Пострадали от труса живеят в мизерия и страх в Турция

Два милиона сирийски бежанци живеят в бедстващите след земетресението райони

01.03.2023 | 15:41 Редактор:
"Да застреляме сирийците в Хатай": Пострадали от труса живеят в мизерия и страх в Турция

Два милиона сирийски бежанци живеят в бедстващите след земетресението райони на Турция. Много от тях са оставени да се оправят сами.

Сирийци, пострадали от земетресението в Турция, са настанени в джамия в град Мерсин. 80-годишният Абдула разказва пред АРД, че той и семейството му спят в подземието на храма, където е много студено. Сирийските бежанци си търсят къде да отидат, но вариантите не са много.

Абдула напуска Алепо заедно със семейството си през 2014 г. Установяват се в Антакия, но новият им дом е унищожен от опустошителното земетресение в началото на февруари тази година. В подобна ситуация са и много други сирийци. Около два милиона бежанци от Сирия живеят в засегнатите райони на Турция. В Антакия почти всеки трети човек е сириец по националност.

Басел, който живеел в град Къръкхан, също споделя пред германската медия, че за него помощ няма, въпреки че има свой бизнес в страната и дори е с турско гражданство. 

"Обещано ни беше, че ще ни заведат в Анталия, където да ни намерят подслон", разказва мъжът. Това обаче не се случва. Сега Басел се опитва да се върне обратно в Къръкхан, където поне има палатка и където семейството му може да живее.

Турските граждани, които търсят убежище след земетресението, са с приоритет в търсенето на подслон в хотели и незаети ваканционни жилища в района. Басел споделя пред АРД, че все още не знае дали такова подпомагане ще достигне и до него, съпругата и дъщеря му. Засега няма изгледи това да се случи.

Активисти се опитват да помагат на другите сирийци в Мерсин - организират подслони в магазини и частни офиси. Те обаче внимават да не привличат твърде много вниманието на турските граждани. Причината е, че притесняват, че ако бъдат разкрити, могат да станат жертва на нападения, разкрива един от тях.

Освен проблеми в Турция, сирийските граждани се притесняват и от опасността да бъдат депортирани обратно в Сирия. Става дума за противоречивите изпращания на сирийци обратно в северната част на страната, където Турция контролира определени региони.

Дори преди земетресението сирийските бежанци в този регион на Турция се чувстват "нежелани", споделят някои от тях. Бедствието е задълбочило този проблем.

Когато става ясно, че след труса сирийски семейства са настанени в студентско общежитие в Мерсин, ултранационалисткият политик Юмит Йоздаг нарича това "неприемливо" и заплашва, че ако сирийците не бъдат изведени от убежището, ще има последствия. Още същата вечер всички сирийски семейства са изгонени от сградата на общежитието.

"Партията на победата" на Юмир Йоздаг е отявлен противник на бежанците. Лидерът ѝ нарича сирийските бежанци "нашественици" и дори иска границата между Турция и Сирия да бъде минирана. Сега той умело се възползва от гнева и отчаянието на турците и превръща сирийските бежанци в страната в изкупителни жертви. Опозиционната Републиканска народна партия също демонстрира негативно отношение към сирийците. Лидерът на опозиционната партия "Родина" Мухарем Индже дори заплашваше да "излови всички по улиците и да ги изпрати обратно" в Сирия.

Дори управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) на президента Ердоган спря да защитава сирийските бежанци. Президентът иска да разсели милион сирийци в северната част на страната. Това отношение си личи ясно и в помощта за засегнатите от земетресението. Всяко турско семейство ще бъде подпомогнато финансово с 15 хиляди турски лири (около 750 евро), правителството дори иска да покрие наема на турските граждани, пострадали от земетресението за година напред. Нищо от това обаче не важи за засегнатите сирийски граждани в Турция, пише DW.

Неправителствени организации изразяват опасенията си за условията, в които живеят сирийските мигранти в Турция в момента. Според "Амнести Интернешънъл" вече има достоверна информация за вербално и физическо насилие над сирийски бежанци на турска територия. От Сирийския център за справедливост и отчетност също съобщават за нападения над доброволци от Сирия. По улиците на някои турски градове са прозвучали и призиви: "Да застреляме сирийците в Хатай". 

В много случаи тези вербални нападения ескалират и се стига до физическа разправа. Това кара много сирийски семейства да предпочетат да се върнат в разрушените си домове в провинция Хатай. 

Снимка: БГНЕС