Увеличават се рисковете за възможно силно земетресение по Северноанадолския разлом, към който спада мегаполисът Истанбул.
"Трусовете от 6 по Рихтер и повече ще продължат в зоната на предишните земетресения. Ще има поне още едно разрушително земетресение в Турция", това заяви сеизмологът проф. д-р Дженк Ялтърак.
Експертът отбеляза, че 80% от територията на южната ни съседка се състои от земетръсни зони и подчерта, че хората трябва да бъдат готови за земетресения. Ялтърак съветва да не се обитават повредени сгради.
"Трябва винаги да бъдем подготвени за земетресения. Районите на активните разломи трябва да се следят активно. Държавата трябва да помага на геолозите да правят тези проучвания", каза сеизмологът.
Ялтърак заяви, че разломните участъци, които са предизвикали земетресения през последния век, са известни и там не се очакват трусове скоро. Той подчерта, че са възможни и пропуски.
"През 1999 г. в Измит е имало земетресение с магнитуд 7,4. Там може и да няма земетресение със същата сила, но градът може да бъде засегнат от трус с по-далечен епицентър", заяви професорът, цитиран от "Karar".
Две силни земетресения с магнитуд от 7,8 и 7,6 разлюляха Турция и части от Сирия на 6 февруари. Цели градове бяха разрушени, а жертвите вече са над 50 000 души от двете държави. Епицентърът на земетресенията от 6 февруари е на 26 километра от турския град Нурдагъ, пише "24 часа".
Трусът бе реализиран по Източно-Анадолския разлом, който е един от най-активните сеизмични източници в района, подложен на непрекъснат натиск от Арабската и Африканската плоча.
Няколко дни след опустошителните земетресения на 6 февруари друг турски сеизмолог предупреди, че се увеличават рисковете за възможно силно земетресение по Северноанадолския разлом в района Мармара, към който спада мегаполисът Истанбул.
Снимка: БГНЕС