За три години свикнахме да живеем с коронавируса. Имунитетът на повечето хора успя да се адаптира към него, което помага инфекцията да протича по-леко. И все пак всеки ден се откриват нови заболели, а учените продължават да изучават вируса SARS-CoV-2.
Специалисти от руския технологичен университет "Сколтех" са открили неизвестен по-рано механизъм за поява на мутации на коронавируса, чрез който могат да възникнат нови опасни щамове. С други думи, вирусът се е научил да се изплъзва от имунитета на човека.
Новооткритите способности на Ковид се основават на умението му да се маскира срещу антиген-представящите молекули. Тази информация е получена благодарение на подробно проучване на случай на продължителен Ковид при пациентка с отслабена имунна защита: нейното заболяване продължава почти година.
Имунната система се бори с инфекцията, като произвежда антитела и Т-лимфоцити. Последните играят основна роля в осигуряването на клетъчния имунитет.
"Нашият анализ показа, че по време на продължителна инфекция коронавирусът наистина натрупва точно такива мутации, които не позволяват на Т-лимфоцитите да го разпознаят", обяснява биологът Георгий Базикин, ръководител на изследването и професор в "Сколтех", пише "Труд".
По-подробен анализ показва, че коронавирусът не само е придобил резистентност към защитните клетки на изследваната пациентка, но също така се е научил частично да избягва Т-клетъчния отговор при всички хора.
Снимка: pixabay