Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че разговарял по телефона с индийския премиер Нарендра Моди и че се е обърнал към него за помощ за прилагането на предложена от Киев "формула за мир", предаде Ройтерс
Контактът между двамата лидери бе осъществен в момент, в който Индия се опитва да засили търговските си връзки с Русия, а западните страни налагат нови санкции, с които да ограничат източниците на Москва за финансиране на войната. Освен това, през следващата година Индия ще поемe ротационното председателство на Г-20.
"Разговарях по телефона с премиера Нарендра Моди и му пожелах успех в председателството на Г-20", написа украинският президент в Twitter. "Това беше платформата, на която обявих формулата за мир, и сега разчитам на Индия да участва в изпълняването ѝ", допълни Зеленски.
Миналия месец той поиска от двайсетте най-големи икономики да приемат план от 10 точки, съставен от Украйна, с който да се сложи край на войната.
По-късно през деня пресцентърът на индийското правителство съобщи, че двамата лидери са обсъдили възможностите за засилване на двустранното сътрудничество.
"Премиерът Моди представи основните приоритети на индийското председателство на Г-20, включително и огласяването на притесненията около проблемите на развиващите се страни, свързани с храните, енергийната сигурност", се казва в съобщението. Премиерът "категорично повтори" призива си за незабавно прекратяване на военните действия в Украйна и изрази подкрепата си за всички усилия, насочени към мира, допълва индийската пресслужба.
Този месец Индия, която не осъди руската инвазия открито, стана вторият по големина купувач на руски петрол след Китай. Делхи закупи суров петрол от сорта "Урал" на цени доста под тавана от 60 долара, за който се договориха западните страни, пише БТА.
Индийският външен министър заяви, че с оглед на факта, че страната му е третият най-голям потребител на петрол и газ, а доходите на населението не са високи, Делхи ще трябва да се погрижи за собствените си интереси. Освен това, той определи Русия като "стабилен и трикратно изпитан партньор".
Миналия месец Ройтерс съобщи, че Москва е изпратила на Делхи списък с повече от 500 стоки, които евентуално биха могли да бъдат изнасяни за Индия, като сред тях има автомобили, самолети и влакове. Индийските власти от своя страна също са предоставили подобен списък на Русия.
Снимка: БГНЕС