За необходимостта от ясна правна и политическа процедура за промяна на Конституцията на Република Северна Македония говори президентът на страната Стево Пендаровски в годишното си обръщение към парламента.
По думите му промяната в основния закон трябва да бъде направена без натиск или против нечия воля, а народните представители трябва да имат предвид, че "самото съдържание на конкретното предложение - включването на българи и части от други народи в Конституцията, по никакъв начин не унищожава македонската идентичност".
"Френското предложение (за преговорна рамка), заради което бяхме безпрецедентно разделени, предизвика много полемики, но всички те пряко или косвено бяха свързани със страха от заплаха за идентичността на македонците и македонския език. Позовавайки се на тезата, че "само като българи можем да влезем в Европейския съюз", искам да подчертая, че няма абсолютно никакъв начин да превърнем един македонец в българин. Това са два различни идентичностни кода, два различни народа със своя специфична етногенеза", категоричен бе държавният глава.
Според него "решението да се приеме модифицираното френско предложение не е нито исторически триумф, нито исторически провал и може да издържи на аргументирана критика".
Пендаровски подчерта, че задължението за промяна на Конституцията не е свързано с откриването на български клубове в страната, но остава впечатлението, че това е въпрос на организирана дейност, която не допринася за изграждането на доверие между Скопие и София, предаде БТА.
"При напрежението, породено от откриването на тези клубове, за съжаление, другата страна избра конфронтационен вместо кооперативен подход, което е напълно в синхрон с публичната реторика на българските историци в смесената комисия, които настояват, че историята доминира в целия двустранен дневен ред, а не само един от неговите сегменти", смята той.
Пендаровски обобщи, че "няма системно нарушаване на правата на българското малцинство и не трябва да се ограничава възможността им да откриват клубове, където искат и колкото искат, но при стриктно спазване на македонските закони, които са съвместими с европейските".
Снимка: БГНЕС