fallback

Германия се нуждае от 400 000 квалифицирани имигранти всяка година

Много бежанци не са подходящи за работните места на пазара на труда

18.12.2022 | 20:52 Автор: Вяра Димова

През 2016 г., когато стотици хиляди бежанци от Близкия изток избягаха в Германия, Инго Нойперт реши да помогне, разказва The Wall Street Journal.

Професор по социална работа, той стартира програма за обучение в Западна Германия за 25 млади бежанци да станат медицински сестри и медицински асистенти.

Само трима от тях са завършили 4½ годишната програма, каза Нойпeрт. Във втора, по-кратка програма, около една трета от кандидатите стигнаха до края. Проектът вече е замразен, според Университетската болница в Есен, Западна Германия, където се е състоял.

Германия е изправена пред парадокс: След години на рекордна имиграция, при която всяка година в страната пристига еквивалентът на населението на голям град, един на всеки шест души в Германия сега е роден в чужбина, в сравнение с един на всеки седем в САЩ.

Но за разлика от САЩ, Германия не успява да намери работа за новодошлите, въпреки влошаващия се недостиг на работна ръка, който задушава икономическия растеж. Освен това най-голямата икономика в Европа, ще трябва да запълни около седем милиона работни места до 2035 г., тъй като по-възрастните работници се пенсионират, прогнозират икономисти.

Експертите отдавна сочат имиграцията като решение, като казват, че Германия се нуждае от около 400 000 квалифицирани имигранти всяка година, пише.

Засега настоящата комбинация от имигранти не запълва празнината. Официалните данни показват, че само около една трета от около 800 000 сирийци и афганистанци, в трудоспособна възраст в Германия, имат работа, която плаща данъци, в сравнение с две трети от германците, въпреки че повечето са пристигнали преди повече от пет години. Безработицата сред чужденците е около 12%, а за германците под 5%. В САЩ е по-вероятно чужденците да имат работа, отколкото местните.

Основният проблем: Много бежанци не са подходящи за работните места на висококвалифицирания пазар на труда в Германия и Германия не е много добра в обучението им.

За да промени това, Берлин планира да въведе базирана на точки имиграционна система по модела на Австралия или Канада през следващата година, надявайки се да привлече по-добре квалифицирани чужденци, но експертите по миграция са скептични.

Четете повече на Bloombergtv.bg.

Снимка: Bloomberg.com

fallback
Още от Свят
fallback