Как протича едно уволнение в голяма технологична компания? По време на работна среща в Twitter, провела се малко след като Илън Мъск поема компанията, Емануел Корнет просто бива изхвърлен от електронната система. Това разказва бившият служител на Twitter.
Малко след това лаптопът, който използва - собственост на компанията - го отписва и от всички останали вътрешни програми. След само една минута устройството автоматично се изключва. След 20 минути по имейл пристига и уведомлението за прекратяване на неговия договор.
"Бързината, с която всичко това се случи, беше изненадваща. Много ефикасно", казва Корнет.
Той познава добре света на технологиите. Работил е за Google в продължение на 15 години. През последната година и половина е програмист за Twitter в Сан Франциско.
Той така и не научава каква е причината за внезапното му уволнение. В имейла, който е получил, не е посочена причина. "Мога само да спекулирам", казва той. Хиляди бяха освободени след поглъщането на Twitter от Мъск, а Емануел Корнет е сред първите.Програмистът има две теории защо е бил уволнен толкова бързо. "Написах малка програма за служителите на Twitter, която помага за архивиране на важни вътрешни работни документи". Той бил препратил програмата на колегите си час преди лаптопът му да се изключи автоматично.
Второто му предположение е, че е уволнен заради карикатурите, които е рисувал в свободното си време и публикувал в мрежата. На една от тях се вижда син самолет с логото на компанията, който се е запалил и ще се разбие всеки момент. "Всички знаеха, че предстоят съкращения", разказва Корнет. Той решава да подари на Мъск своя карикатура с неговото лице, надявайки се, че така ще спечели симпатиите му и няма да бъде уволнен.
Корнет се е запознал лично с Илън Мъск, а бизнесменът получил карикатура в голям формат. На нея Мъск е изобразен в магазин, а в ръцете му пада разбитото на парчета лого на Twitter. Собственикът на магазина му казва: "Който чупи - купи!". Новият шеф на Twitter приел карикатурата, а бившият служител разказва, че двамата са разговаряли между 5 и 10 секунди. Няколко дни по-късно Корнет бил уволнен.Сега той завежда дело, защото не разбира причината за уволнението си и защото е бил уволнен в толкова кратък срок без предупреждение, пише DW.
Корнет и други бивши служители завеждат колективен иск. Те се позовават на закон на щата Калифорния, предвиждащ 60-дневен срок за уведомяване преди освобождаване от работа. Все още не е ясно дали делото ще бъде разгледано в съда. Бившият служител обаче не желае да се връща в Twitter. Казва и че не ги съди заради парите: "Съмнявам се, че в крайна сметка от това ще излезе нещо кой знае какво".
За програмиста въпросът е принципен. Той подозира, че съкращенията в Twitter целят да деморализират засегнатите. Заради това той, заедно с адвокатите и останалите внезапно уволнени, искат да дадат пример: "Такива като Илън Мъск трябва да осъзнаят, че когато направят нещо лошо, хората отвръщат на удара".Снимка: БГНЕС