fallback

Какво оставиха след себе си руснаците в Херсон: Разрушени и минирани сгради

Възстановяването на града и природата ще отнеме години

15.11.2022 | 10:20 Автор: Ирена Бакърджиева

Преди да се изтеглят от Херсон, руските части са унищожили ключова инфраструктура в града. Неслучайно президентът Зеленски предупреди, че наследството на руските окупатори ще бъде огромно бреме за населението.

Засегнати са електро- и водоснабдяването, жилищата са без отопление. Явно изтеглилите се окупатори са искали да нанесат максимални щети на населението. Сега всичко трябва много бързо да бъде поправено. Към жителите на Херсон Зеленски се обърна с призив да бъдат много предпазливи и да не се опитват на своя глава да проверяват изоставените от руснаците сгради, защото много места в града са минирани.

Според украинския президент досега в града са били обезвредени повече от 2000 мини и взривни устройства. В Херсон отново са започнали работа местната администрация, както и полицията и тайните служби. Зеленски обяви, че и други украински райони, контролирани от руснаците, ще бъдат освободени. 

Херсон беше единствената регионална столица, превзета от руските части и впоследствие анексирана от Русия. В живота на местните хора това внесе значителни промени - като платежно средство беше въведена руската рубла, те имаха достъп само до руски медии, а за социални помощи и услуги трябваше да се обръщат към руските власти.

По думите на заместник-областния управител Юрий Соболевский възстановяването на цялата украинска държавна система ще е приоритетна задача. "Украинските пощи възстановяват работата си - така хората, които нямат банкови сметки, отново ще получават пенсиите си", каза той, цитиран от DW.

Паралелно с това се работи за възобновяването на дейността на банките, за да станат отново възможни плащанията с карти. Също така се полагат и усилия за възстановяване на мобилните комуникационни мрежи, защото телефоните в Херсон в момента нямат покритие. "Много са проблемните области, налага се да изграждаме почти всичко наново", заяви Соболевский.

След повече от осем месеца война в Украйна са нанесени и много щети на природата. Експертите обръщат внимание на това, че след руските нападения над складове за гориво във въздуха и подпочвените води са попаднали отровни вещества, опасни за здравето.

По данни на природозащитната организация WWF над 6 милиона украинци в момента имат само ограничен или никакъв достъп до чиста питейна вода, а 280 000 хектара гори са унищожени. За възстановяването на щетите, нанесени на околната среда, ще са необходими десетилетия, казват експерти.

Снимка: БГНЕС

fallback
Още от Свят
fallback