Западните страни трябва да намалят зависимостта си от Китай, но не трябва да поставят страната в същата категория като Русия, заяви първият дипломат на Европейския съюз на втория ден от срещата на външните министри на Г-7 в Германия, предава Reuters.
Разговорите между висши дипломати от групата на седемте съвпадат с еднодневното посещение на германския канцлер Олаф Шолц в Пекин, първата визита на лидер от Г-7, откакто президентът на Китай Си Дзинпин затвърди властта си на конгрес на комунистическата партия.
Противниците на икономическото сътрудничество с Пекин обявиха публично, че пътуването рискува да изглежда като печат на одобрение за Си и знак, че Германия ще продължи да дава приоритет на икономическите си отношения с Пекин пред сигурността и стратегическите съображения.
"Ясно е, че Китай става много по-настоятелен, много по-самостоятелен. Искаме да намалим зависимостта си, искаме да се справим с уязвимостта си, да засилим устойчивостта си. За момента много държави членки имат силни икономически отношения с Китай и не мисля, че можем да поставим знак за равенство между Русия и Китай", заяви върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел пред репортери, цитиран от "Фокус".
Очаква се външните министри от Г-7 да обсъдят също как да се справят с протестите в Иран, отношенията с централноазиатските нации и предизвикателствата, пред които е изправена Африка.
"Африка страда много от войната в Украйна, защото Русия блокира храната, унищожава селскостопанска транспортна инфраструктура. Трябва да работим заедно с нашите африкански партньори, за да се изправим съвместно пред многото предизвикателства на този континент", обобщи Борел.
Снимка: БГНЕС