fallback

Великобритания се променя много повече от "Бог да пази кралицата" на "Бог да пази краля"

От монетите и марките до каските на полицейските служители

12.09.2022 | 09:16 Автор: Тодор Петров

Символите на Обединеното кралство се променят с всеки нов монарх. Промените обаче няма да се ограничат до няколко думи в националния химн - от "Бог да пази кралицата" на "Бог да пази краля". 

От монетите и марките до каските на полицейските служители и дори месинговите копчета на военноморските офицери - всичко ще бъде различно при новия крал, пише вестник The Sunday Times.

Някои от промените влязоха в сила незабавно: правителството на Нейно Величество стана правителство на Негово Величество, има промяна и в названията на някои  служби (например Данъчната и митническа служба на Нейно Величество), но тази промяна не беше трудна,  защото инициалите са еднакви -  HM, пояснява вестника.

Компютърните системи на министерството на отбраната отразиха промяната, въпреки това висшите офицери все още не знаят какво да правят с някои детайли на отличителните си знаците след новината за смъртта на кралицата. Когато кралицата се възкачва на трона през 1952 г., тя заменя короната на Тюдорите  с короната на Свети Едуард, която в момента е върху отличителните знаци на униформите и дори на копчета на офицерите. Ако Чарлз реши да върне короната на Тюдорите, ще трябва да бъдат подменени хиляди нови нашивки и копчета.

Шапките на полицаите също ще се променят, включително и на 34 000 служители на столичната полиция, на които е изписано "EIIR", монограмът на кралицата (от Elizabeth II Regina). Засега полицията не готви промени, докато те не бъдат поискани от кабинета.

Най-видимата промяна обаче ще е при монетите и банкнотите, пише вестникът. Сега върху монетите са изсечени пет варианта на профила на Елизабет. Най-новата монета е проектирана от Кралския монетен двор през 2015 г. Монетният двор, който сече монетите, и Банката на Англия, която поръчва банкнотите, не са определили график кога новите пари ще влязат в обръщение. 

Малко вероятно е монетите и банкнотите да бъдат изтеглени поради смъртта на кралицата, защото те остават законно платежно средство. Паричните средства, носещи нейния образ, ще продължат да бъдат в обръщение с десетилетия, какъвто е бил случаят с паричните знаци на Джордж Шести, които са били валидни до 1971 г., пише БТА.

Проблемът с парите не е само британски, защото образът на кралицата е върху още 33 валути по света - от тези на Австралия до Белиз и Канада, припомня Times. По същия начин стои въпросът и с пощенските марки, които се печатат от Кралските пощи. Те скоро ще са с профила на Чарлз, но постепенната им смяна ще отнеме месеци, защото пощите имат огромен запас от нови марки с баркод. Пощенската служба все още не е започнала да отпечатва марки с изображение на новия крал, защото те трябва първо да бъдат одобрени от него. 

Върху новите пощенски кутии ще бъде изписано CIIIR (монограмът на Чарлз Трети). Те обаче ще бъдат рядкост. От 115 000 пощенски кутии в цялата страна повече от 60 процента носят знака на Елизабет, а 15 процента на Джордж Пети. Броят на новите пощенски кутии, поставяни всяка година, е стотици, но предимно в нови жилищни комплекси или при подменяне на повредени. Най-редки са пощенски кутии, които бележат краткото управление на Едуард Осми - от тях някога са били поставени само около 170.

Частният бизнес също ще бъде засегнат. Повече от 600 притежатели на кралски права, включително Gordon’s Gin и търговецът на вино Berry Bros, имат право да използват гербовете на кралицата върху своите продукти. Сега тези права вече са невалидни и те ще имат две години, за да ги премахнат герба на Елизабет Втора. Кралят и вероятно новият принц на Уелс ще дадат нови кралски права. Предполага се, че компаниите, кандидатстващи за това, ще трябва да отговарят на екологични стандарти. 

Театърът на Нейно Величество, който е собственост на Андрю Лойд Уебър и където се играе "Фантомът от операта", също ще бъде преименуван, за да отрази факта, че Чарлз става крал, защото е построен върху земя, която е собственост на Короната.

Снимка: БГНЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от Свят
fallback