Два плаващи терминала за втечнен природен газ (LNG) пристигнаха в нидерландско пристанище - първите от планираната серия нови специализирани танкери, на които Европа разчита, за да се справи с най-тежката енергийна криза от десетилетия насам, съобщава Bloomberg.
И двете съоръжения представляват плаващи терминали за съхранение и регазификация, или FSRU, предназначени да преобразуват втечнения газ, транспортиран чрез кораби, в газ, който след това се въвежда в сухоземната газопреносна мрежа.
Доставките на LNG по море преди зимата ще бъдат от решаващо значение за подпомагането на Европа да се справи с енергийната криза, след като Русия отново ограничи преноса на газ по своите газопроводи в отговор на санкциите на Запада и решението на страните от Г-7 да сложат таван на цената на руския петрол.
Покачващите се цени на енергоносителите тласнаха икономиките в региона към ръба на рецесията, принуждавайки правителствата да ускорят използването на плаващи газови терминали, чието изграждане отнема по-малко време в сравнение с техните аналози на сушата.
Все повече страни се обръщат към подобни плаващи терминали, като Германия, която получаваше по-голяма част от своя газ чрез газопроводи, сега е поръчала пет FSRU чрез посредничеството на правителството и още два, организирани от бизнеса.
Три от корабите са планирани за въвеждане в експлоатация още тази зима. Италия, Франция и балтийските страни също планират или проучват употребата на плаващи терминали за внос на LNG.
Плавателните съдове обикновено са по-бързи, по-евтини и по-щадящи околната среда за разработване в сравнение с решенията на сушата, въпреки че капацитетът им е много по-малък.
Четете повече по темата в bloombergtv.bg
Снимка: Bloomberg.com
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК