fallback

Талибаните празнуват изтеглянето на САЩ: Вече няма войни, смърт за Америка

38-милионното население на Афганистан е изправено пред отчайваща хуманитарна криза

31.08.2022 | 20:45 Автор: Искра Ангелова

Талибаните отбелязаха първата годишнина от изтеглянето на чуждестранните войски от Афганистан с победни скандирания и военен парад, на който беше показано оборудването, оставено от водените от САЩ сили.

Новите управници на Афганистан - официално непризнати от никоя друга държава - отново наложиха своята сурова версия на ислямското право в бедната страна, като жените бяха изтласкани от обществения живот.

Въпреки ограниченията и задълбочаващата се хуманитарна криза много афганистанци казват, че се радват, че чуждестранните сили, които предизвикаха талибанското въстание, са напуснали след брутална 20-годишна война.

"Откакто американците си тръгнаха, няма война и това ни прави щастливи", казва пред АФП собственикът на магазин в Кабул Насир Ахмад Сафи. "Бизнесът беше добър, когато имаше чуждестранни сили, но ще се подобри отново. Измина само една година от създаването на Ислямски емират."

В изявление на правителството се казва, че този ден отбелязва "свободата на страната от американската окупация".

"Толкова много муджахидини бяха ранени, толкова много деца осиротяха и толкова много жени станаха вдовици, се казва в изявлението".

Властите организираха официално честване, което включваше военен парад в авиобаза Баграм - центърът на американските операции по време на войната.

Групи талибански бойци, облечени в традиционните шалвари и носещи гранатомети, маршируваха, докато хеликоптери прелитаха покрай тях, показа видеоматериал, излъчен по държавната телевизия. Минути по-късно бяха показани десетки военни превозни средства, включително хамъри и артилерийски танкове, завзети по време на войната или оставени от американските сили по време на хаотичното им изтегляне.

На чуждестранни медии не беше предоставен достъп до събитието.

Победни песнопения

В Кабул се развяваха знамена в чест на победите срещу три световни сили - бившият Съветски съюз и Великобритания също загубиха войните си в Афганистан. Стотици бели талибански знамена с ислямска прокламация за вяра, се развяваха от стълбове за осветление и правителствени сгради, а площадите в столицата бяха украсени със светлини.

Жителите на Кабул предпочетоха да останат на закрито, след като властите обявиха национален празник, но стотици талибански бойци се събраха на площад "Масуд", до затвореното вече посолство на САЩ.

"Смърт за Америка! Смърт на окупацията! Да живее свободата", скандираха бойците, докато много от тях танцуваха победен танц.

"Знамето на исляма се развява високо. Щастливи сме, че живеем под знамето на исляма", заяви боецът Шах Ахмад Омари, цитиран от БГНЕС.

Самолетът с последните американски войници излетя от Кабул в полунощ на 31 август миналата година. Това излитане сложи край на най-дългата американска война, започнала след атентатите на 11 септември 2001 г. в САЩ. Повече от 66 000 афганистански войници и 48 000 цивилни бяха убити в конфликта, но смъртта на американските военнослужещи - общо 2461 души - беше най-тежка за американската общественост. Повече от 3500 военнослужещи от други страни от НАТО също загинаха. Хиляди цивилни граждани също бяха убити в ужасяващи бомбени и огнестрелни нападения на талибаните по време на войната.

Въпреки гордостта на талибаните, че са поели властта, 38-милионното население на Афганистан е изправено пред отчайваща хуманитарна криза - утежнена след замразяването на активи за милиарди долари и прекъсването на чуждестранната помощ. Трудностите за обикновените афганистанци, особено за жените, се увеличиха. Талибаните затвориха средните училища за момичета в много провинции и забраниха на жените да работят на много държавни длъжности. Те също така наредиха на жените да се покриват изцяло на обществени места - в идеалния случай с бурка.

"Трябва да мисля два пъти какво да облека, преди да изляза, за да не ме пребият талибаните", казва Марва Насим, жителка на Кабул. "Болно е също така да виждам, че момичетата не могат да ходят на училище, което е част от нормалния живот навсякъде. Талибаните използват религията, за да попречат на жените да се развиват."

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от Свят
fallback