Заради пандемията и последвалата война в Украйна цените на торовете в световен мащаб са поскъпнали неколкократно, а това принуждава фермерите да търсят алтернативен начин за наторяване на земеделските площи.
Заради скъпият природен газ най-големият завод за торове в света, който се намира в Германия - BASF, спря производството на амоняк - основна суровина за торовете. От управата на завода обявиха преди седмици, че ще купуват амоняка, вместо да го произвеждат, но това ще оскъпи крайния продукт за клиентите.
Както и в други части на света, селскостопанският сектор на Албания е засегнат от нарастващите разходи, като цените на горивата и торовете скочиха, след като Русия, основен производител и на двете стоки, нахлу в Украйна.
За да ограничи разходите, Чакали вече търси отпадна утайка от кафе - естествен тор с лесен достъп в Албания, където пиенето на кофеиновата напитка е традиция, и кафенета има на почти всеки ъгъл. За да събере отпадъчното кафе обаче, фермерът обикаля по цял ден кафетата, като рекордът му е до 40 кг. събрано старо кафе за ден.След обиколката фермерът смесва кафето с компост и чака поне три месеца, за да стане той качествен. Крайният продукт е "богат на азот, магнезий и калий и е добър заместител на химическите торове" и "отблъсква насекомите", казва Чакали пред АФП. Все повече от близо 280-те хиляди дребни фермери в Албания се връщат към подобни традиционни методи за наторяване вместо да плащат по-високи цени за вносни торове, информира БГНЕС.
Торовете и горивата представляват над 45 на сто от разходите в земеделското производство в страната. Русия беше най-големият вносител на торове в Албания през 2021 г., като общата стойност на продуктите надхвърля 11 милиона долара. С преминаването от химически торове към утайка от кафе, фермерите пестят между 1500 и 2000 евро на година.Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК