Инвеститорите преосмислят това, което в началото на годината беше основният метод за търговия на развиващите се пазари: залагането на повишаването на краткосрочните лихвени проценти - тъй като бурната инфлация принуди централните банки да предприемат действия.
Тъй като световните финансови пазари се насочват към стратегии, които се възползват от рецесионната среда, фонд мениджъри твърдят, че развиващите се страни притежават някои от най-добрите възможности за печалба от намаляването на доходността.
Част от привлекателността се дължи на факта, че валутите на развиващите се пазари бяха потърпевши на фона на рязкото поскъпване на щатския долар, който едва сега започна да слиза от своя връх на фона на признаците за икономическо забавяне, отбелязва Bloomberg.
През първата половина на годината преобладаващите нагласи бяха насочени към затягане на паричната политика на фона на очакванията, че централните банки ще бъдат по-агресивни в условията на политиката на Федералния резерв и нарастващата инфлация. Сега инвеститорите започват да виждат стойност в залозите, че развиващите се икономики ще трябва да започнат да намаляват лихвените проценти, за да избегнат рецесия.
Инвеститорите в цял свят започват да обмислят поемането на по-голям лихвен риск с оглед на мнението, че облигациите са били засегнати достатъчно силно и че лихвите с по-дълъг падеж могат да се понижат. Развиващите се пазари биха предложили допълнително предимство, а именно висока рискова премия в кривите на облигациите и лихвените проценти.
Повече по темата четете в Bloombergtv.bg
Снимка: Bloomberg.com
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК