fallback

Няма мнозинство в парламента на РСМ за вписване на българите в Конституцията

Външният министър Буяр Османи заяви, че има решение

18.07.2022 | 13:58 Автор: Теодора Патронова

Протестите в Скопие след гласуването на т.нар. френско предложение и подписването на двустранния протокол приключиха. Но вече е ясно: нужното мнозинство от две трети в парламента на Северна Македония няма да подкрепи промените в Конституцията за вписването на българите.

Подписаният вчера протокол в българското Външно министерство беше публикуван първо в Скопие, а после и българското ведомство оповести официално текста му. Журналистът Любчо Нешков обаче видя разлика в документа, който съседската страна показа.

"Има съществени разлики за Средновековието и за други въпроси. Самият факт как се тълкуват тези документи подсказва, че ние тепърва ще бъдем изправени пред нови трудности в общуването с колегите от РСМ", смята той.

Текстът предвижда българите да бъдат записани в Конституцията на Република Северна Македония и чак тогава Скопие може да започне преговори за членство.

"Северна Македония имаше по-добър вариант - властите в София и Скопие да се договорят. Сега ще трябва да се отчитат в Брюксел. Ние не претендираме за вписване в Конституцията на малцинство, а за оцелелите от жестокия геноцид", изтъкна Нешков.

За конституционни промени обаче е нужно мнозинство от две трети - т.е. 81 гласа и 120 депутати. Опозицията е твърдо против. Външният министър Буяр Османи заяви, че има решение, но не посочи какво. Делегация от Северна Македония пътува днес за Брюксел за първата междуправителствена сесия. 

След двуседмични протести в Скопие, такива вече няма.

"Ако имаше народен гняв и бунт, тогава в деня на подписването трябваше да има поне 100 хил. души на улицата. Автобусите намаляха, предполагам, че и парите са изразходвани", коментира още Нешков.

Остава обаче лагерът пред парламента, а от днес има и още един в близкия парк. Хората обвиниха и лидера на водещата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски, че е спрял протестите, за да излезе в отпуск.

Вижте повече в репортажа на Виолета Русенова. 

Снимка: БГНЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от Свят
fallback