fallback

С посещението си в Саудитска Арабия Байдън предизвика скандал в САЩ

Той ще трябва да вземе предвид и евентуалния нов баланс на силите в региона

14.07.2022 | 21:12 Автор: Теодора Патронова

С решението си да посети Саудитска Арабия при обиколката си в Близкия изток, Джо Байдън предизвика сериозен скандал в САЩ. Толкова сериозен, че американският президент изпита нуждата сам да обясни на американците решението си. Направи го в статия за „Вашингтон поуст“. В нея Байдън пише, че разбира несъгласието на мнозина с посещението му в кралството. Той подчерта, че стремежът му е да укрепи "стратегическото партньорство" с Рияд, оставайки верен на "основните американски ценности". Относно защитата на човешките права, Байдън е категоричен - ще продължава да се бори за това, както е направил и по време на въпросното посещение. 

Възможно е промяна да настъпи и по друга спорна тема между САЩ и Саудитска Арабия - войната в Йемен. Информационната агенция "Ройтерс" съобщава, че американското правителство обсъжда прекратяване на забраната за износ на оръжия за Саудитска Арабия. Ембаргото беше наложено през февруари 2021 г. Окончателното решение за отмяната му вероятно ще зависи от това дали правителството в Рияд ще поеме курс към прекратяване на войната в Йемен, твърди "Ройтерс", позовавайки се на вътрешни източници.

По информация на „Уол стрийт джърнъл“ вече се водят тайни разговори за задълбочаване на икономическото сътрудничество между Израел и Саудитска Арабия. Предполага се, че кралството може и да отвори въздушното си пространство за израелски търговски самолети. Не се изключва, при напредък в разрешаването на израело-палестинския конфликт, да се стигне и до установяване на официални отношения. Появиха се дори и спекулации за близкоизточен вариант на НАТО.

Преди всичко посещението се провежда на фона на коренно различна политическа ситуация, заради войната в Украйна. Конфликтът все повече се превръща и в икономическо предизвикателство, включително и за самите Съединени щати. Повишението на цените на петрола осигурява огромни приходи на Русия, а тя ги използва включително и за военните си цели, пише DW

При посещението си, Байдън ще трябва да вземе предвид и евентуалния нов баланс на силите в региона. С изтеглянето на САЩ от Ирак и редуцирането на присъствието на американските сили в Сирия, военно-политическата тежест на Вашингтон в Близкия изток намаля. Русия се опитва да запълни този вакуум, при това с все по-голям успех – нещо, което е особено осезаемо тъкмо в Сирия. Москва подкрепя Саудитска Арабия и за разработването на собствен ядрен арсенал. Въпреки това, САЩ остават най-важният защитник на кралството, особено що се отнася до Иран, а Саудитска Арабия продължава да бъде най-големият купувач на оръжие от САЩ.

Едно нещо обаче пречи на сътрудничеството на Вашингтон с режимите в Близкия Изток - политическото самочувствие на демократична световна сила.  Руският президент Владимир Путин пък е приеман добре в региона именно заради авторитаризма му. 

Снимка: БГНЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от Свят
fallback