Кой и как печели от изравняването на еврото с долара?

Високият курс на националната валута е изгоден за страните, които имат голям внос

13.07.2022 | 11:08 Редактор:
Кой и как печели от изравняването на еврото с долара?
Кой и как печели от изравняването на еврото с долара?

Стойностите на еврото и долара се изравниха. За последен път паритет между еврото и долара е имало през есента на 2002 година. Оттогава насам европейската валута винаги е била по-скъпа от долара.

В началото на годината едно евро беше равно на 1,14 долара, но след нахлуването на Русия в Украйна европейската валута започна да поевтинява. На 8 юли двете валути се изравниха за първи път от две десетилетия насам, същото стана и на 11 юли.

Именно руската агресия е основната причина за девалвацията на европейската валута: международните инвеститори прехвърлят активите си в долари, тъй като в Европа се води война, ЕС наложи широки санкции срещу Русия, къса традиционните си връзки с руската икономика и е в сериозна енергийна криза, която заплашва страните от Общността с рецесия.

В един момент на валутния пазар се активизираха голям брой борсови спекуланти, залагащи на понижението на еврото и стараещи се да го изравнят с долара. Започналите тази игра навреме, сега определено печелят, пише DW.

Но кой друг печели от девалвацията на еврото и укрепването на долара? Най-лесният отговор би бил - САЩ, но той е верен само донякъде. Популярната формула "колкото по-твърда е валутата, толкова по-силна е страната" съвсем не е универсална.

Високият курс на националната валута е изгоден за страните, които имат голям внос. В този контекст високият курс на долара е изгоден за САЩ, тъй като води до поевтиняване на продуктите, внасяни от Европа, Китай, Япония и други страни. Но пък по-евтината външна продукция убива производителите в самата Америка. Освен това високият курс на долара вреди на американските износители, тъй като оскъпява продукцията им и снижава нейната конкурентоспособност.

Ниският курс на еврото е изгоден най-вече за германските, френските, италианските и останалите европейски износители. Но с една голяма уговорка: те трябва да произвеждат продукцията си в родината или в ЕС и да използват само европейски материали.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК