Фабриката на Олег Аверянов в Чернигов произвеждаше пожарни коли и имаше 600 души персонал, докато не беше принудена да спре операциите и да затвори вратите, тъй като руски сили преминаха границата и нахлуха в североизточна Украйна на 24 февруари.
Месеци по-късно 44-годишният Аверянов се подготвя да рестартира някои от операциите на завода си на 700 км в западния град Лвов, където е преместил част от персонала и 20 железопътни вагона с оборудване и производствени линии, които тежат стотици тонове, разказва "Ройтерс".
"Никой не вярваше, че това може да се случи. Но войната започна и ние решихме да диверсифицираме рисковете, да преместим част от производствената линия в Западна Украйна", споделя той.
Аверянов е част от вълна от бизнесмени, които използват правителствена програма за преместване на бизнеса на запад от опустошените от войната райони, за да защитят производителите и да ги предпазят от по-нататъшните щети върху икономика, изправена пред най-голямата си криза.
Очаква се икономиката да се свие с 35-45% тази година, тъй като войната прекъсва маршрутите за износ на украински зърно и метали, повишава инфлацията и безработицата и опустошава тежката индустрия на юг и изток, където сраженията бяха най-ожесточени.
Сега конфликтът трансформира и географията на индустрията.
Повече от 600 предприятия вече са се преместили в западните региони на Украйна, а 390 от тях вече са възобновили работа до началото на юни, според данни на Министерството на икономиката.
Около 150 от тези компании са се преместили в района на Лвов, който граничи с Полша и е относително невредим от войната, съобщи регионалната администрация.
"Мащабното преместване на бизнеса в безопасни райони ще помогне на Украйна да запази производството, работните места и да отговори на търсенето на армията и цивилното население за редица стоки и услуги, които са необходими за победа над врага", написа министърът на икономиката Юлия Свириденко във Facebook на 29 март.
Четете повече по темата в bloombergtv.bg.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК