Прилики и разлики между Ковид-19 и маймунската шарка

Коронавирусът се разпространи в целия свят, патогенът на другото заболяване се смята за много по-инертен

01.06.2022 | 13:00 Редактор:
Прилики и разлики между Ковид-19 и маймунската шарка
Прилики и разлики между Ковид-19 и маймунската шарка

От седмици броят на новите инфекции с коронавирус в Германия намалява. Но в последно време иначе малко известната маймунска шарка създава тревоги. Първите мерки за ограничаване на разпространението ѝ вече се прилагат, първите заразени биват изолирани, но ситуацията в момента не може да се сравнява с началото на пандемията от коронавирус преди повече от две години.

Експертите смятат, че разпространението на маймунска шарка може да бъде овладяно. Според института “Роберт Кох” рискът за общественото здраве в Германия към момента е ограничен. 

Има огромна разлика между маймунската шарка и коронавируса”, казва вирусологът Норберт Новотни от Института по вирусология към Ветеринарномедицинския университет във Виена.

Това няма да е пандемия. Предполагам, че страхът ще отмине за няколко седмици или месеци", смята той.

Маймунската шарка се предава основно при близък контакт от човек на човек, включително чрез спукани мехури и ранички. Фактът, че за момента са известни основно случаи на хомосексуални мъже, които са се заразили, вероятно е свързан с няколко международни събития, на които се е стигнало до заразяване. “Роберт Кох” подчертава, че рискът от заразяване не се ограничава само до сексуално активни мъже и до такива, които правят секс с други мъже

От друга страна, заразените с коронавирус предават SARS-CoV-2 главно чрез частици, които се отделят чрез дишане, кашляне и говорене. Една основна разлика: тъй като за заразяването не е необходим близък контакт, вирусът може да се разпространи бързо.

Коронавирусът се разпространи в целия свят, патогенът на маймунската шарка се смята за много по-инертен.

Сред първите симптоми на маймунската шарка са температурата, болките в главата, мускулите и гърба, както и подуването на лимфните възли. Няколко дни след вдигането на температура се появяват и кожни изменения, които в крайна сметка се покриват с коричка и падат. Обикновено обривът е концентриран по лицето, дланите и стъпалата, но също и по устата и гениталиите. Възможни е да се стигне до тежко боледуване и смъртни случаи. 

При коронавируса симптомите са много различни, като най-честите са кашлица, температура, хрема и загуба на вкус и мирис, пише DW

Смъртността при западноафриканския щам на маймунската шарка е един процент, казва вирусологът Новотни. Заради високото имунизационно покритие и доминацията на варианта Омикрон смъртността от Ковид-19 в момента е под 0,1 процента, казва специалистът по интензивна медицина Щефан Клуге. 

Още преди маймунската шарка да се появи в Европа, имаше налична ваксина. Вярно е, че в Германия Imvanex е одобрен само за човешка едра шарка, но експертите предполагат, че препаратът ще е ефективен и срещу маймунска шарка. Германия е поръчала общо 240 000 дози. Ваксинирането в райони с повече инфекции вероятно би могло значително да ограничи епидемията. Освен това в ЕС има одобрено лекарство. СЗО не смята, че за момента е необходима масова имунизация. 

При появата на Ковид-19 срещу вируса нямаше нито разработено лечение, нито ваксини. Това направи ограничаването му много трудно. Към днешна дата над 75% от населението в Германия е ваксинирано срещу коронавируса. 

Маймунската едра шарка всъщност е заболяване на гризачите в Западна и Централна Африка. По данни на "Роберт Кох” последният случай, в който заболяването се е предало на маймуна, а оттам и на човек, датира от 1970-те. Патогенът на маймунската едра шарка е вид ДНК вирус. Генетичният материал на тези вируси се счита за доста стабилен в сравнение с РНК вирусите, какъвто е коронавирусът. Това означава, че мутациите се срещат по-рядко. 

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК