fallback

Условията за украинците в Европа: Ако не са в частни домове, отиват в приемни центрове

Очаквано най-много украински бежанци има в Полша - над 3,5 млн. души

31.05.2022 | 19:28 Автор: Ваня Кузманова

Над 14 млн. са украинците, напуснали домовете си от началото на войната в Украйна. Осем милиона от тях са потърсили убежище в различни части на разкъсаната от войната страна. Повече от 6,5 млн. обаче, са намерили спасение в съседни страни. Това сочат данните на ООН към края на месец май. 

Очаквано най-много украински бежанци има в Полша - над 3,5 млн. души са се отправили в западната им съседка. Следва Румъния с почти милион бежанци. По официалните данни на Москва, в Русия са влезли близо 980 хил. души. 

А в Унгария - около 700 хил. В малката Молдова буквално всеки четвърти е украински бежанец. Страната е приела половин милион бягащи от войната, което е 25% от собственото ѝ население. Словакия е приютила над 450 хил. бежанци. 

Общото решение на европейските страни, приели украински бежанци, е да бъдат настанявани в приемни центрове, ако не могат да останат при приятели или роднини. Полша прие повече украинци от всички еврочленки, взети заедно. Там обаче все повече се увеличават притесненията, че украинците скоро може да бъдат изправени пред глад и пред това да няма къде да живеят. 

Около 600 хил. бягащи от войната са настанени при полски семейства. Останалите живеят при приятели или роднини, в общежития, хотели и курорти или сами. Заради наплива обаче наемите във Варшава, например, са се повишили средно с над 40%, а предлагането на имоти е намаляло драстично.

След началото на войната изложбен център в покрайнините на Варшава, набързо е превърнат в приют. Днес се превръща в лагер за хората, които нямат дом и няма къде другаде да отидат. Украинците имат право да кандидатстват за полски идентификационен номер, който би им дал право на здравни грижи, социална помощ, включително месечна помощ от 500 злоти (114 долара) на дете и право да започнат бизнес. 

40% от влезлите в Румъния украинци са деца. Главната гара в Букурещ е превърната в център за бежанци. Управлението на този приток е голямо предизвикателство за страната. 

Малката и бедна страна Молдова, която пое най-много бежанци на глава от населението, понесе и най-голямата тежест. Над 90% от украинците са настанени при молдовски семейства или сами са наели апартаменти. Част от тях имат роднини в страната, за децата има руски училища. Много малка част от хората реално имат нуждата да отидат в център за бежанци. 

В страната има 103 такива и в тях са настанени 4500 души. Брюксел отпусна 3,4 млрд. евро предварително финансиране за държавите от ЕС, подслонили украински бежанци. Решено бе да се дават 40 евро на седмица за приет бежанец, а престоят се покрива до три месеца. Общо 17 млрд. евро трябва да покрият нуждите на бежанците от Украйна.

Вижте повече в репортажа на Виолета Русенова.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от Свят
fallback