Над 100 млн. души са били прогонени от домовете им по целия свят, съобщи Върховният комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) в понеделник, позовавайки се на нови данни за хората, които са избягали от насилие, конфликт, преследване и нарушения на правата на човека.
Войната в Украйна е един от факторите, които подтикват милиони хора да бягат, посочват от агенцията към ООН, добавяйки, че продължителният конфликт на места като Етиопия и Демократична република Конго са други фактори зад високия брой.
"Това е рекорд, който не трябваше да бъде поставен", коментира върховният комисар на ООН за бежанците Филипо Гранди в изявление, изпратено до журналисти и цитирано от Ройтерс.
"Това трябва да послужи като сигнал за събуждане за разрешаване и предотвратяване на разрушителни конфликти, прекратяване на преследването и справяне с основните причини, които принуждават невинни хора да напускат домовете си", изтъкна той.
Гранди призова за действия за справяне с причините за разселването, като посочи, че хуманитарната помощ лекува само последствията. "За да се обърне тази тенденция, единственият отговор е мирът и стабилността, така че невинните хора да не бъдат принудени да избират между опасност у дома или несигурно бягство и изгнание", добави той.
Данните на ВКБООН сочат, че броят на принудително разселените хора по света се е увеличил до 90 млн. до края на 2021 г., подтикнат от насилието в Етиопия, Буркина Фасо, Мианмар, Нигерия, Афганистан и Демократична република Конго. След нахлуването на Русия в Украйна на 24 февруари над 8 млн. души са били разселени в страната, а повече от 6 млн. бежанци са избягали зад граница.
100 млн. души са над 1% от световното население и се равняват на броя на жителите на 14-ата по население държава в света, изтъкна още върховният комисар, цитиран от AFP.
Четете повече по темата в investor.bg
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК