В понеделник външните министри на ЕС не успяха да окажат натиск върху Унгария да отмени ветото си върху предложеното петролно ембарго срещу Русия, а Литва заяви, че Блокът е "заложник на една държава членка", предава Ройтерс.
Забраната за внос на суров петрол, предложена от Европейската комисия в началото на май, ще бъде най-строгата санкция в отговор на инвазията на Москва в Украйна от 24 февруари и включва изключения за държавите от ЕС, които са най-зависими от руския петрол.
Германия, най-голямата икономика в Европейския съюз и основен купувач на руски енергоизточници, заяви, че иска да бъде сключено споразумение за разрешаване на петролното ембарго, което, според нея, може да продължи с години. Както се очакваше, министрите не успяха да постигнат споразумение в понеделник, посочи след срещата ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел, като сега посланиците са натоварени да преговарят за споразумение.
Той отбеляза, че Унгария е изложила аргументите си, въз основа на икономически, а не на политически съображения.
Унгария, която е най-близкият съюзник на Москва в ЕС, подчерта, че иска стотици милиони евро от Блока, за да намали разходите за отказване от руския суров петрол. За да се осъществи ембаргото, е необходимо всичките 27 държави да се съгласят с него.
"Целият съюз е заложник на една държава членка. Трябва да се съгласим, не можем да бъдем заложници", каза литовският външен министър Габриелиус Ландсбергис.
Очаквате ли Русия да нападне друга държава след Украйна?
Четете повече по темата в investor.bg.
Снимка: Bloomberg.com
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК