До късна сутрин по френската Rue d'Avron е какафония. Звънтенето на метал се разнася от скелетата; продавачите на плодове и зеленчуци жестикулират, когато пристигат щайгите им с доставки; потоци от бърборещи пътници излизат от метрото.
Най-силният шум обаче идва от колоните с моторни превозни средства, разположени от двете страни на улицата - сирените на полицейските коли, дизеловите двигатели на автомобилите и - най-лошото от всички - пронизващият вой на скутери, ускоряващи на всеки няколко секунди, пише Bloomberg.
Оплакванията на живущите на улицата - една от най-натоварените в един от най-шумните европейски градове, не остават нечути - през февруари властите в града инсталираха устройство, познато като звуков радар - първото такова в Париж, на стълб на лампа, за да установят най-шумните превозни средства. Второ подобно устройство беше поставено малко след това.
Мотоциклетите и скутерите - често с остарели системи, незаконно променени за повишаване на нивата на шум и мощност, са особен проблем в Париж според Франк-Оливие Торо, говорител на групата Ras Le Scoot.
Звуковите радари, които са инсталирани в шест други градове в цялата страна, включително Ница и Тулуза, са част от по-мащабна национална кампания срещу високия шум, който според властите е най-пренебрегваният проблем за общественото здраве, а не просто неудобство. Закон от 2019 г. определи шума като форма на “замърсяване” за пръв път във Франция.
Париж е нещо като гореща точка както за шумовото замърсяване, така и за усилията на общинските служители да го контролират. Данните на Европейската агенция по околна среда показват, че френската столица е един от най-шумните градове в Европа, като над 5,5 милиона души в региона на Париж са изложени на шум от трафика от 55 децибела или повече, което Световната здравна организация определя като праг за сърдечносъдови заболявания и високо кръвно налягане. За сравнение, на такива нива на шума са изложени 2,6 милиона души в Лондон и 1,7 милиона души в Рим.
На национално ниво вредните последици от шумовото замърсяване във Франция, които включват загуба на продуктивност, причинена от нарушения на съня, струват 147 милиарда евро всяка година, показва изследване на Националния съвет по шума(CNB) и Агенцията за околната среда и управление на енергията (ADEME). Около 25 милиона жители на Франция посочват, че шумът влияе на животите им; 432 хиляди жители твърдят, че приемат медикаменти, за да се справят с това.
Усилието за намаляване на шума в Париж съвпада с по-широката кампания за създаването на “по-зелен”, по-чист и по-малко зависим от колите град, която включва серия от ограничения за автомобилите в центъра на града, забрани за най-замърсяващите превозни средства и амбициозна експанзия на мрежата за велосипедисти. Тези промени са намалили нивата на шума с два децибела и ограничават броя на хората, живеещи в шумна среда от 231 хиляди през 2015 г. до малко под 101 хиляди през 2021 г.
Четете повече по темата в bloombergtv.bg
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК