fallback

Игра на котка и мишка: Предстои ли руско нападение в Молдова?

Случващото се в сепаратисткия регион на Приднестровието не вещае нищо добро

28.04.2022 | 17:10 Автор: Теодора Патронова

Времето, в което в Молдова се чувствахме относително сигурни, заради героичната съпротива на Украйна срещу агресията на Путин, включително и заради големия военен успех - потапянето на флагмана на руския Черноморски флот - "Москва", отмина. Случващото се в сепаратисткия регион на Приднестровието не вещае нищо добро.

В понеделник, 25 април - втория ден от православния Великден, сградата на тайните служби (КГБ) в Тираспол, столицата на сепаратисткия регион, беше атакувана с гранатомети. Нямаше пострадали, защото там е нямало никого по това време. На следващия ден в Приднестровието имаше нови инциденти: разрушени бяха две телекомуникационни антени в района на Григориопол. Последваха и експлозии в Паркани, град на 13 км от границата с Украйна, и на летище в Тираспол. Не може да бъде изключено, че това ще се случи отново.

Първият ясен знак, че Русия се е "насочила" към Молдова след войната в Украйна, бяха изявленията на руския генерал Рустам Минекаев, заместник-командир на руския централен военен окръг. Той открито коментира предстояща "втора фаза на специалната операция", състояща се в поемане на контрола над югозападното черноморско крайбрежие на Украйна, както и в създаване на сухопътен коридор към Приднестровието, където по думите му "има случаи на нарушаване на правата на етническите руснаци". Нагла лъжа. Регионът е изцяло контролиран от Москва - кой тогава нарушава правата на рускоговорящите?

Заплашвани и тероризирани са не рускоезичните, а румъноезичните жители и техните институции, включително училищата под контрола на Министерството на образованието в Кишинев. Тормозът е над молдовските селяни, които от около 30 години са подложени на терор от сепаратистките милиции. Но кога руснаците са се интересували от истината?

Виктор Водолацки, първи заместник-председател на руската парламентарна комисия по въпросите на Общността на независимите държави (ОНД), евразийската интеграция и отношенията със сънародниците, отиде още по-далеч в обвиненията. “Нацизмът" на управляващите в Кишинев, който бил подкрепян от "техните румънски покровители", трябвало да бъде "изкоренен" по аналогия със сценария, прилаган в Украйна, пише DW

Свидетели сме на една игра на котка и мишка. Проучване на способността на властите в Кишинев да реагират на евентуални руски действия в региона.

Република Молдова е неутрална в настоящия конфликт призова всички държави, включително Руската федерация, да зачитат този статут. Но Русия в никакъв случай няма да се спре заради неутралитета на Молдова и може по всяко време да признае независимостта на сепаратисткия регион на левия бряг на Днестър. Това, което може да последва, е военна намеса за "защита на гражданите" - по сценария, който беше приложен в самопровъзгласилите се Луганска и Донецка републики в Източна Украйна през тази година или в Грузия през август 2008 г., след като Москва призна независимостта на Южна Осетия. Тогава единствено масираната дипломатическа намеса на западните държави успя да спре руските танкове на няколко километра от грузинската столица Тбилиси.

Неутралитетът не попречи на проевропейското правителство в Кишинев да осъди категорично руската агресия срещу Украйна и да подкрепи Киев, доколкото е възможно. Сега обаче трябва спешно да се намерят решения, за да не бъде въвлечена и Молдова във войната.

Одобрявате ли кампанията на премиера и ще дарите ли пари за оръжия за Украйна?

Да, много добра инициатива! Вече дарих/ще даря една заплата за целта.
8%
Не, идеята е много лоша! Не е работа на гражданите да събират пари за оръжия за чужда държава.
86%
Със смесени чувства съм след предложението, но няма да даря пари за оръжия за Украйна.
6%
Общо 5184 гласа

Снимка: БГНЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

 

fallback
Още от Свят
fallback