Украинските власти се обръщат към западните държави с молба за тежко въоръжение. Това включва гранатомети и ракетни установки, както и военни кораби, бойни хеликоптери и изтребители.
Практически всички държави от НАТО вече изпратиха леко въоръжение, предпазни средства и муниции, но не и тежки оръжия. Притесненията, че Русия ще възприеме подобно действие като намеса във войната и основание за нападение срещу НАТО, бяха твърде големи. С началото на офанзивата в Донбас обаче, няколко държави загърбиха опасенията.
Чехия доставя танкове
Правителството в Прага беше сред първите, които пратиха оръжия в Украйна. Още в началото на януари, когато руските войски се струпваха по украинската граница, Чехия изпрати боеприпаси за пушки и танкови снаряди, които съответстват на съветските оръжейни системи, с които много от бившите държави от Варшавския договор все още разполагат. Очевидно Чешката република е и първата страна, която вече е доставила на Украйна танкове от тези запаси, включително бойните Т-72.
Полша искаше да предостави МиГ-29 на украинската армия
Намерението на Полша от началото на март да снабди Украйна с изтребители МиГ-29 беше осуетено от партньорите ѝ от НАТО. В началото на април Варшава повдигна въпроса за разполагането на американски ядрени оръжия в страната. Сега тя обещава и допълнителни доставки на тежки оръжия, но от Варшава вече са по-предпазливи по отношение на подробностите.
Словения очаква Германия да замени предоставените танкове
Словения е готова да предостави на Украйна танкове от съветските запаси. В замяна Германия предлага на страната пехотни и разузнавателни танкове Marder и Luchs. Словения обаче настоява за модерни модели, които са наследници на предложените - Puma и Boxer, както и за замяна на основните бойни танкове с германските Leopard 2.
Украйна разполага с турски дронове
През последните години Турция е продала на Украйна поне 20 бойни и разузнавателни дрона Bayraktar TB2. Макар че доставките не са свързани с руската инвазия, те всъщност са сред малкото тежки нападателни оръжия, които са предоставени на Украйна от държава от НАТО, пише DW.
Германия все така не доставя тежки оръжия
Германското правителство продължава да отказва да доставя тежки оръжия на Украйна. Вместо това Федералното правителство предлага на Киев противотанкови оръжия, гранати, дронове, защитно оборудване и боеприпаси. Най-тежкото оръжие, което Германия предлага, са дванадесет минохвъргачки с калибър 120 милиметра и максимален обсег на стрелба почти 7,5 километра.
Докато Италия и Франция например не са направили публично изявление за доставките на оръжие за Украйна, други държави от НАТО като Белгия, Норвегия и Канада вече обявиха доставката на тежки оръжия, без да дават конкретика. Британският министър-председател Борис Джонсън спомена ракети за нападения срещу морски цели, а холандският му колега Марк Рюте говори за бронирани бойни машини.
САЩ са предоставили най-много оръжия
Досега най-голям принос за оборудването на украинската армия има САЩ. От началото на войната Вашингтон е отделил около 2,5 милиарда долара за тази цел. Благодарение на преносимата противотанкова ракета Javelin украинските защитници успяха да унищожат безброй руски танкове. Експертите обаче твърдят, че тези системи са неподходящи за битки на открит терен, като тази, която предстои в Донбас.
Миналата седмица Пентагонът обяви, че ще достави в най-кратък срок 18 полеви оръдия с 40 000 муниции, 300 дрона Switchblade и 300 бронирани машини, както и 11 транспортни хеликоптера МИ-17 руско производство. Твърди се, че първите частични доставки вече са пристигнали на фронта.
Европейският съюз е предоставил 1,5 милиарда евро
От началото на войната ЕС е отделил 1,5 млрд. евро, с които да се финансират "лични предпазни средства, комплекти за първа помощ и гориво, както и военно оборудване и платформи, с които може да се използва смъртоносна сила за целите на отбраната" за Украйна. Тежките оръжия, които много държави от Общността искат да започнат доставят, не могат да бъдат финансирани с тези средства.
Досега не са доставени изтребители
Във вторник говорителят на Пентагона Джон Кърби обяви, че Украйна е получила изтребители МиГ-29 от други бивши държави от Варшавския договор. После Кърби се отметна от това изявление: всъщност са доставени само резервни части за ремонт на повредените самолети.
Въпреки това продължава дебатът дали МиГ-29 от Полша, Румъния и България трябва да бъдат доставени на Украйна. Украинските пилоти могат да летят с тези самолети, без да е необходимо да бъдат обучени.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 2 години
преди 2 години
преди 2 години