Ислямистка групировка завладява територии в Северен Ирак, а редовната армия на страна не успява да я спре.
Същата тази групировка бе финансирана, въоръжена и обучена от САЩ. В продължение на 8г, между нахлуването в Ирак през 2003 и изтеглянето през 2011, американците са дали 23 млрд долара, каза един военен съветник за Bloomberg. Иракчаните са дали горе-долу също толкова - 25 млрд долара от бюджета на страната, похарчен за отбрана.
Американският частен сектор е продал оръжия за 3,4 млрд долара на Ирак за 10г., по данни на Института за изследване на мира в Стокхолм /SIPRI/. Но това е капка в морето в сравнение с публичния сектор в САЩ за иракската война: 1,7 трлн долара, а още трилиони ще бъдат похарчени в близките години за грижи за ветерани.
Освен Ирак, има и други големи бенефициенти на американската военна помощ.
Афганистан, където през 2013 са убивани по 8 цивилни всеки ден, е получил 48 млрд долара военна помощ от 2011.
31 млрд долара за същия период е получил Израел
Египет - е получил 16 млрд долара.
Още един съсед на Израел и Ирак, Йордания, която в момента е приела над 1 млн сирийски бежанци, е получила 300 млн долара военна помощ през 2012, равно на 1/4 от националния й бюджет за отбрана през същата година.
Пакистан е взел близо 7 млрд долара американска военна помощ от 2011 в период, в който около 20 000 пакистанци са загинали при терористични нападения.
През 2012, последната година, за която имаме данни, над 17 млрд долара са били изпратени на чуждестранни военни. Но това е само частица от 682 млрд долара, похарчени общо от САЩ за отбрана.
Коментар на Уилям Маркс, Bloomberg