Как Орбан и Вучич използват войната като трамплин за победа на изборите?

В случай на победа и двамата ще бъдат изправени пред задачи за балансиране в борбата на Европа с Русия

02.04.2022 | 16:25 Редактор:
Как Орбан и Вучич използват войната като трамплин за победа на изборите?
Как Орбан и Вучич използват войната като трамплин за победа на изборите?

Двама от най-властните европейски лидери се стремят към победа на предстоящите избори, които поставиха в центъра на вниманието близките им връзки с руския президент Владимир Путин след нахлуването му в Украйна, пише Bloomberg.

Социологическите проучвания показват, че унгарският министър-председател Виктор Орбан е на път да спечели четвърти пореден мандат на вота в неделя - надпревара, която беше необичайно напрегната, след като опозицията сформира съюз от шест партии. В съседна Сърбия президентът Александър Вучич се очаква да има по-лесен път към победата, въпреки че е малко вероятно да повтори резултата от преди две години.

Войната в Украйна хвърли сянка върху изборите и двамата лидери се представиха като защитници на нацията. Опонентите се опитаха да представят вота като избор между насърчаването на интеграцията със Западна Европа и риска от политическа и икономическа изолация.

В случай на победа Орбан и Вучич ще бъдат изправени пред сходни задачи за балансиране в борбата на Европа с Русия. Унгария се сближава с Путин и Китай, като същевременно предизвиква недоволството на другите членове на Европейския съюз по всички въпроси - от контрола върху медиите и имиграцията до правата на ЛГБТК общността и корупцията. Вучич се бори да съчетае традиционно близката лоялност на Сърбия към Русия с амбицията на страната да се присъедини към ЕС.

При положение че действащите кандидати са подкрепени от държавните медии, и двете кампании се насочиха към войната, тъй като страните усещат икономическото въздействие на енергийната зависимост и инфлацията и политическите последици от инвазията на Путин.

58-годишният Орбан, който се върна на власт през 2010 г. и превърна Унгария в това, което той нарича своя "нелиберална демокрация", бързо подкрепи първоначалния кръг от санкции на ЕС срещу Русия и отвори вратата за украинските бежанци. Той обаче се противопостави на това да позволи на Унгария да бъде канал за оръжия и да спре потоците от руски петрол и газ.

След като Орбан се зарече да не позволи на Унгария "да се превърне в жертвена пешка в чужда война", президентът на Украйна Володимир Зеленски каза в обръщението си към лидерите на ЕС на 24 март, че е време Унгария да избере на чия страна е.

Войната помогна на 52-годишния Вучич да отклони вниманието на опозицията от обвиненията в корупция в Сърбия и екологичните проблеми, които бяха в центъра на атаката им след вълната от протести срещу замърсяването миналата година. Сръбският президент осъди инвазията, но не пожела да се присъедини към руските санкции. Партията му замени първоначалния лозунг на кампанията си, изтъкващ икономическите постижения, с "Мир. Сигурност. Вучич".

Последните социологически проучвания показват, че посланието работи. Орбан, най-дългогодишният държавен глава в ЕС, увеличи крехката си преднина пред кандидата на опозицията Петер Марки-Зай след войната. Все пак не може да се изключи сътресение поради "огромната несигурност" по отношение на данните от проучванията, тъй като войната преобърна кампанията, смята Тибор Завеч, който ръководи социологическата агенция Zavecz Research в Будапеща.

Отношенията с Русия обаче са много важни. Натискът от страна на ЕС върху Сърбия е да съгласува външната си политика с блока, към който се стреми да се присъедини, но противопоставянето на Русия би навредило на всеки кандидат, тъй като много сърби смятат страната за свой защитник, както и за основен доставчик на енергия, каза Боян Клачар, изпълнителен директор на Центъра за свободни избори и демокрация в Белград.

Четете повече по темата в bloombergtv.bg

Надцени ли се Путин или подцени Украйна и Запада?

Да, трябваше да се откаже след силния отпор на украинците и неуспеха на бързата окупация.
15%
Не очакваше толкова тежки санкции, но няма да признае поражение.
21%
Путин е непоколебим, защото газта и копчето за ядрените оръжия са в ръцете му.
10%
Много добре знае какво прави и войната се развива по предварителния му план.
54%
Общо 7417 гласа

Снимка: БГНЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК