Politico: България играе двойна игра и е Троянският кон на Москва в ЕС?

Войната в Украйна засили стари разделения в българската политика и общество

21.03.2022 | 12:25 Редактор:

От години България играе внимателна двойна игра, опитвайки се да балансира между Изтока и Запада и да не разгневява Москва. Макар че инвазията на Русия в Украйна на 24 февруари обедини Европа, осъждайки войната, конфликтът засили стари разделения в българската политика и общество, пише онлайн изданието Politico.

Само ден след началото на войната министър-председателят Кирил Петков уволни министъра на отбраната, който описа конфликта като "операция", а не като "война", и предложи България да остане неутрална, макар че е страна членка на НАТО, припомня изданието. Макар че Петков дойде на власт през декември, обещавайки по-силна прозападна траектория, той все пак трябва да управлява коалиция със социалистическата партия, която избягва да санкционира Путин.

И ако това не са достатъчно проблеми, България е и залята от проруска дезинформация, която стоварва вината за инвазията в Украйна върху САЩ, пише още изданието.

Отношенията между Русия и България имат дълбоки корени, като страните споделят исторически, религиозни и културни отношения. След падането на Желязната завеса много хора с връзки към стария ред и тайните служби продължиха да са част от българското политическо статукво. Широкоразпространената корупция по високите етажи на властта и олигархичните връзки с правителството позволи на Москва допълнително да се възползва от тези отношения, пише Politico.

Заради влиянието на Русия в България някои възприемат страната като Троянския кон на Москва в ЕС. "Нивото на руско влияние в България е несравнимо и прави страната доста уязвима", коментира програмният директор на Центъра за изследване на демокрацията Руслан Стефанов. "Конфликтът изведе тези стари разделения на фронтовата линия", посочва той.

Партии в целия политически спектър са склонни да заобикалят теми, свързани с Русия, и не правят нищо, което може да разгневи Кремъл.

Енергията отдавна се оказва ключова точка на натиск от Русия, а Петков настоява, че нови санкции върху Русия заради Украйна трябва да дадат на България изключение по ограничение на покупки на петрол и газ. Западни дипломати отдавна се оплакват, че руски енергийни гиганти като "Лукойл" и "Газпром" упражняват твърде голямо влияние в България и не позволяват истинска диверсификация.

София, например, беше обвинявана години наред, че бави изграждането на газовия интерконектор през гръцката граница, който ще позволи на Югоизточна Европа да се отдели от зависимостта си от Русия и да внася суровина през Турция от Азербайджан, Близкия изток и Централна Азия.

Четете повече по темата в Investor.bg

Трябва ли България да изпрати въоръжение на Украйна?

Да, по най-бързия начин! Бяхме длъжни да го направим много по-рано.
21%
Да, но не на всяка цена. Само при крайна необходимост или натиск от НАТО.
5%
Не, стига сме се бутали между шамарите! Прекалихме с говоренето, остана да пратим и оръжие.
56%
Страната ни неофициално вече е изпратила въоръжение в Украйна.
4%
Ще се превърнем в мишена на Русия, ако изпратим оръжие на Украйна!
15%
Общо 4869 гласа

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК


1
0 rate up comment rate down comment 0
Лилия павлова
преди 2 години
Не,трябва да сме неутрални Сигнализирай за неуместен коментар