Европейската комисия отпусна днес още 300 милиона евро под формата на спешна макрофинансова помощ за Украйна и прие отпускането на безвъзмездни средства в размер на 120 милиона евро за Украйна като бюджетна подкрепа под формата на договор за изграждане на държавност и устойчивост. Целта е да се подпомогне украинското правителство в укрепването на готовността за граждански кризи и тяхното управление, както на централно, така и на местно равнище.
Това е следващото плащане след отпуснатите миналата седмица 300 милиона евро, които представляваха първоначалната част от първия транш от 600 милиона евро по линия на новия пакет за извънредна макрофинансова помощ за Украйна в размер на 1,2 милиарда евро, заедно с помощта под формата на безвъзмездни средства в размер на 120 милиона евро. Програмата за спешна макрофинансова помощ ще допринесе значително за укрепване на макроикономическата стабилност на Украйна в контекста на непровокираното и необосновано нашествие на Русия. Това е демонстрация на безрезервната подкрепа на ЕС за Украйна, съобщи Европейската комисия.
Останалите средства (600 милиона евро) ще бъдат изплатени по-късно през годината в съответствие с Меморандума за разбирателство, подписан от ЕС и Украйна. Успоредно с изпълнението на програмата за спешна макрофинансова помощ Комисията подготвя допълнителна програма за макрофинансова помощ за по-нататъшна подкрепа на Украйна в дългосрочен план, както обяви председателят Фон дер Лайен в края на януари.
Приетият днес договор за изграждане на държавност и устойчивост за Украйна има за цел да смекчи въздействието на настоящите и потенциалните бъдещи кризи в Украйна. В него се предвиждат целенасочени мерки на политиката, насочени към преодоляване на съществуващите уязвимости, произтичащи от кризи, засягащи обществото като цяло или конкретна критична инфраструктура, вкл. транспортната мрежа, информационните и комуникационните системи и енергийната мрежа. Освен това действията ще подкрепят изготвянето на адекватни механизми за реагиране на всички равнища на управлението и обществото. Тази подкрепа допълва широкообхватните и безпрецедентни пакети от мерки, предприети от ЕС в отговор на агресивните действия на Русия срещу териториалната цялост на Украйна.
Трябва ли България да изпрати въоръжение на Украйна?
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК