Сигурността на Балканите и задаващата се хуманитарна криза с бежанците от войната в Украйна бяха във фокуса на разговорите между българския президент Румен Радев и румънския му колега Клаус Йоханис.
Необходимо е България сериозно да помисли за своята сигурност. Затова Радев настоял правителството да насочи вниманието си към поддръжката на наличните самолети:
"Не е тайна, това се споделя от министерството на отбраната, че летателният ресурс на двигателите на МиГ-29 е ограничен, да речем около година. Доставката на първия транш на 8 самолета F-16 вече отива 2025 година и след нея и дори с тези осем самолета, като ги получим, дежурства не можем да носим. Втори транш, ако има такъв и ако дойде, отива след 2030 година. И тогава какво правим от края на тази година да речем до 2030 година? Ще стоим и ще се молим на нашите съюзници да ни охраняват небето ли", пита реторично президентът.
Усложнената ситуация в югоизточния регион вследствие на войната в Украйна беше основният фокус на срещата между Радев и румънския му колега Клаус Йоханис:
"Сега се обсъжда създаването на бойна група, която представлява постоянно присъствие на НАТО в Румъния и е известно, че Франция е готова да бъде страна рамка", заяви Йоханис.
"Трябва да мислим в перспектива и да мислим за всеки един риск. Прелитат дронове. Имаме удари, нанасяни на километри от полската граница. Което е притеснително. Има притеснения за Молдова. Рисковете са налице. Затова са нашите съвместни усилия", коментира Радев.
След края на срещата президентите на България и Румъния поискаха да се побърза с изграждането на интерконектора с Гърция.
Вижте повече в репортажа на Виктор Дремсизов.
Снимка: Президентство на РБ
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК