Европейският съюз се ангажира да засили борбата си срещу руската дезинформация, тъй като опасенията от намеса на Москва след нахлуването ѝ в Украйна нарастват.
ЕС вече забрани на руските държавни медии RT и Sputnik да излъчват на територията на 27-те държави от Блока в опит да ограничи това, което Брюксел като ключови "оръжия в манипулативната екосистема на Кремъл".
Ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел заяви, че сега ще предложи нов механизъм, който би позволил на ЕС да санкционира "злонамерените участници в дезинформацията" на Москва.
"Свидетели сме как руската атака срещу Украйна продължава", посочи Борел пред депутатите в Европейския парламент в Страсбург.
"И това нападение болезнено подчертава защо трябва да обръщаме повече внимание на чуждестранната намеса, и по-специално на чуждестранната дезинформация и манипулиране на информацията", уточни той.
Борел разкритикува репресиите на Кремъл срещу независимите репортажи и всеобхватните усилия на руската пропагандна машина да оправдае нападението у дома и да изопачи случващото се на място.
"Президентът Владимир Путин иска нацията му да бъде сляпа и глуха. Нещо повече, мисля, че той би искал руският народ да бъде апатичен", отбеляза пред законодателите комисарят на ЕС по въпросите на ценностите и прозрачността Вера Йоурова.
Йоурова похвали решението на стрийминг гиганта Netflix да спре услугите си в Русия, предаде БГНЕС.
"Президентът Путин иска хората да се забавляват, а не да обръщат внимание на това, което се случва. Не би било правилно да виждаме как руснаците се забавляват, а в съседство се убиват украинци", каза тя.
ЕС вече увеличи усилията си за противодействие на кремълската дезинформация, откакто Москва анексира Крим и започна да подклажда войната в Източна Украйна през 2014 г.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК