Санкциите срещу Русия ще ударят всички нас

Москва може да отвърне на удара, като спре доставките на газ

02.03.2022 | 20:35 Редактор:
Санкциите срещу Русия ще ударят всички нас
Санкциите срещу Русия ще ударят всички нас

Не само руснаците ще усетят ефекта от санкциите на Запада, наложени на Москва заради нападението срещу Украйна. Засегнати ще бъдат и много други страни, като Германия или България не правят изключение, пише DW.

Френският министър на финансите Брюно льо Мер нарече "икономическа война” санкциите, наложени на Русия от ЕС и САЩ. Те предизвикаха финансов срив в Русия, а рублата достига рекордно ниски нива. Руснаците се редят на опашки пред банкоматите с надеждата да успеят да изтеглят парите си от банките.

Не само руските граждани ще усетят ефекта от санкциите на Запада, наложени в отговор на войната на Путин в Украйна. Засегнати са и много други държави от Египет до Германия, които разчитат на доставки на пшеница, петрол и природен газ от Русия и Украйна.

По-високи цени на електроенергията

Цените на горивата и природния газ рязко скочиха след налагането на новите санкции на Руската федерация, а търговците се подготвят за прекъсвания в доставките от Русия и Украйна, през която минава руският газ.

Засега санкциите не са насочени директно към енергийния сектор, но все по-сериозни са притесненията, че Москва може да отвърне на удара, като спре доставките на газ, а и че санкциите рано или късно ще бъдат насочени директно в руския енергиен сектор - златната кокошка на Москва.

"Енергийните доставки от Русия са изложени на сериозен риск - или ще бъдат спрени от Москва, или ще станат част от нови санкции,” притеснява се Луис Диксън, анализатор на петролния пазар в Rystad Energy. 

Съществуват и притеснения, че изхвърлянето на големи руски банки от системата за разплащания SWIFT може да направи покупките на руски газ и петрол много тромави. Европейските банки Societe Generale и Credit Suisse пък спират финансирането на всякакви стоки от Русия.

Това създава напрежение за мнозина в Европа, която получава повече от 1/3 от природния си газ и 1/4 от петрола си именно от Русия. Всяко прекъсване на доставките може да остави европейците без нужната енергия, за да отопляват домовете си, както и с извънредно високи сметки за ток.

"Засега санкциите изглежда стоят настрана от енергията и проблемът е по-малко сериозен, отколкото може да бъде. Но не се залъгвайте, рискът от много по-лош изход съществува,” казва анализаторът от Deutsche Bank Джим Рийд на клиентите си.

По-високи цении на храните

Кризата подклажда и опасенията за прекъсване на доставките на зърнени култури като пшеница, царевица и маслодайни семена. Русия и Украйна взети заедно отговарят за близо 30% от световния износ на пшеница, близо 1/5 от царевицата и 80% от слънчогледа. И двете държави са основен износител на пшеница за Близкия Изток и Европа.

Експерти се опасяват, че руската военна операция ще покачи още повече цените на храните в държави като Либия, Йемен и Ливан, и това ще влоши положението с храните. Конфликтът вече затруднява износа през черноморските пристанища, от които се превозват зърнени култури за Азия, Африка и Европейския съюз.

Икономиките ще се възстановяват по-бавно

Руската инвазия рискува да провали възстановяването на световната икономика след пандемията, усложнявайки ситуацията за политиците, от които се очаква да овладеят инфлацията, която в страни като САЩ и Германия сега е най-висока от десетилетия насам. 

От друга страна несигурността около икономическото възстановяване може да забави плановете на централните банки за повишаване на лихвените проценти, което означава, че свръхевтините ипотеки и лични заеми могат да се задържат по-дълго време.

Снимка: БГНЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК