"Москва ще екстремизира с всички средства хибридната война, която води от 2014 г. срещу страните от НАТО". Това заяви пред БНР Иван Костов, премиер на България в периода 1997-2001 г., и добави, че наблюдава руската пропагандна кампания в България от 2014 г. и е видял как тя е обърнала българското обществено мнение в "путиноманско, а не русофилско". Според него вече е късно да се борим срещу това.
Той посочи, че вече кибератаки са нанесли щети на публичните сайтове на правителството на Украйна:
"Кога НАТО ще се обедини и ще се реши да даде категоричен отпор - ще чака да нахлуват още батальонни бойни групи в Донбас от Русия или ще отговорят с тежки санкции, за които се говори, като виждат това, защото те виждат, че нахлуват руснаци в тези (украински) провинции. Преговорите нямат отношение към решаването на големия проблем. Всички мерки трябва да се вземат. НАТО ще бъде принуден да действа само ако бъде провокиран с руско нахлуване в Украйна".
Според Костов за мнозинството от политиците в Полша, Румъния и балтийските страни Кремъл отдавна е агресор:
"Ако Путин заповяда нахлуване в Украйна, той ще стане агресор вече и за широките, търпеливи либерални кръгове и ще постави в обществена изолация своите симпатизанти от т.нар. "националистически" партии в европейските страни, в това число и нашите".
Иван Костов прогнозира, че по-вероятно е Путин да не се осмели да извърши нахлуване в Украйна, защото няма нито един печеливш вариант за себе си.
Бившият премиер коментира и българската позиция по кризата около Украйна, като определи решението за създаване на боен батальон, който да е под българско командване, като неуместни и неадекватни действия:
"Българските власти трябва да си дадат сметка, че нахлуване на Русия в Украйна ще застраши цялата европейска структура за сигурност - инвестиции, правни норми, гаранции, доставки, политически и социални баланси. Във всички страни, които са силно зависими от руските енергийни доставки, а ние сме една от най-уязвимите страни, предвид и слабостта на политическата система и липсата на върховенство на закона. Аз мислех, че тези въпроси ще се разискват на КСНС и президентът ще поиска поне единство на партиите пред едни такива рискове, за да не се случва така, че някои от партиите в управляващата коалиция ще останат верни на българо-съветската връзка и да скъсат коалицията. ... Обяснението е снишаване".
Той беше категоричен, че България трябва да покаже, че е страна от общата единна позиция на НАТО:
"Ние сме част от колективната система за сигурност. Трябва да бъдем категорични в тази позиция. ... Хората си мислят, че ако се държим по-снишени, Русия няма да ни види. Това не е вярно - Кремъл ще действа срещу всички страни в НАТО по един и същ начин. Трябва да покажем, че сме единни и не сме страна, която е готова първа да избяга от общата позиция на НАТО".
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК