Село-призрак, което се появи след като суша почти изпразни язовир на испанско-португалската граница, привлича тълпи от туристи със своите зловещи сиви руини. Тъй като резервоарът е на 15% от капацитета си, подробности за живот, замръзнал през 1992 г., когато селото Асередо в северозападния регион на Галисия в Испания беше наводнено, за да се създаде резервоарът Алто Линдозо, се разкриват отново.
Разхождайки се по калната земя, напукана от сушата на някои места, посетителите виждат частично срутени покриви, тухли и дървени отломки, които някога са били врати или греди и дори чешма за пиене с вода, която все още тече от ръждясала тръба.
Каси с празни бутилки от бира бяха подредени до това, което някога е било кафене, а една полуразрушена стара кола ръждясва до каменна стена. На кадри с дронове се виждат запуснатите сгради.
Мария дел Кармен Янес, кмет на по-големия съвет на Лобиос, от който Асередо е част, обвини за ситуацията липсата на дъжд през последните месеци, особено през януари, но също така и "доста агресивната експлоатация" от португалската енергийна компания EDP, която управлява резервоара.
На 1 февруари правителството на Португалия нареди шест язовира, включително Алто Линдозо, да не бъдат използвани за производство на електроенергия и напояване, поради влошаващата се суша, пише dnes.bg.
Пред Reuters EDP казва, че ниските нива на вода в язовира се дължат на сушата, но че управлява водните ресурси "ефективно" и че те са над минималните изисквания, включително и в Алто Линдозо.
Въпросите за устойчивостта на резервоарите не са нови. Миналата година няколко испански села се оплакаха как енергийните компании ги използват след бързото изтегляне от езеро от Ибердрола в Западна Испания. Компанията заяви, че спазва правилата.
Данните на Министерството на околната среда показват, че язовирите на Испания са с 44% от капацитета си, доста под средния от около 61% през последното десетилетие, но все още над нивата, регистрирани при суша през 2018 г.
Източник от министерството каза, че показателите за засушаване показват потенциално влошаване през следващите седмици, но все още не откриват общ проблем в цялата страна.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК