Вдишването и издишването остават изпитание дълго след прекаран Ковид-19

Някои пациенти усещат дихателни затруднения още по време на острата фаза на заболяването

11.02.2022 | 15:04 Редактор:
Вдишването и издишването остават изпитание дълго след прекаран Ковид-19
Вдишването и издишването остават изпитание дълго след прекаран Ковид-19

Вдишване и издишване - нормални рефлекси, които се превръщат в истинско изпитание за пациентите, при които има засягане на белия дроб. Някои пациенти с Ковид-19 усещат дихателни затруднения още по време на острата фаза на заболяването, а понякога и дълго време след това.

Недостигът на въздух е един от многото симптоми на продължителен Ковид-19, който засяга качеството на живот на пациентите.

Британски учени са открили белодробни аномалии чрез специален преглед при пациенти, при които резултатите от скенера и други рутинни прегледи не са показали изменения.

Извършеното изследване се нарича ЯМР с хиперполяризиран ксенон.

Това е сложна техника, по време на която пациентът вдишва хиперполяризиран газообразен ксенон, след което задържа дъха си за няколко секунди, докато се правят образните изследвания. По този начин учените са могли да проследят обмена на газ, който се извършва при всяко вдишване между милионите белодробни алвеоли и капилярите, които ги обграждат.

Ксенонът следва кислородния път, тъй като се абсорбира през белите дробове и може да ни покаже къде се намират аномалиите между дихателните пътища, газообменните мембрани и капилярите в белите дробове, пояснява Джим Уайлд от Университета в Шефилд.

ЯМР с хиперполяризиран ксенон е използван при пациентите, включени в проучване, наречено Explain, което обстойно изследва продължителния Ковид-19.

Устойчивите аномалии са наблюдавани при пациенти с Ковид-19, дълго след първоначалната инфекция, при която не се е наложила хоспитализация. При седем от единадесетте пациенти, включени в проучването, се наблюдава значително намален газообмен.

Четете повече по темата в puls.bg.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК