Месец януари тази година е бил най-горещият в колумбийската част на Амазония от десетилетие насам. Според доклад на Министерството на околната среда, това е довело до увеличаване на горските пожари в югоизточния регион и вероятно е повлияло на качеството на въздуха в столицата Богота.
В документа се посочва, че през януари в колумбийска Амазония са регистрирани "най-високите стойности на горещи точки през последните 10 години".
Най-малко 80% от "горещите точки" са горски пожари, заяви говорител на министерството пред АФП. В края на януари министерството идентифицира повече от 3300 "горещи точки" в шестте департамента, които съставляват колумбийска Амазония, включително 1 300 само в региона Гуавиаре.
Според свидетелства, през октомври селяни и собственици на земя в региона се възползват от сухия сезон от януари до април, за да изгорят или отсекат дървета и да засадят на тяхно място кокаинови растения или да оставят добитъка да пасе там.
Особено застрашен е националният парк "Серания дел Чирибикете", включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство, както и националният природен резерват "Нукак" - обширна територия от джунгли, обитавана от последното номадско коренно население на Колумбия, пише БГНЕС.Фондацията за опазване на околната среда и устойчиво развитие, която води собствено преброяване и редовно прелита над засегнатите райони, регистрира най-малко 938 горски пожара, което е най-високата месечна стойност за януари от 2012 г. насам.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 2 години