Ваксинираните са изложени на по-малък риск от дългия Ковид (дълготрайни последици след преболедуване), отколкото неваксинираните. Това показва ново изследване на университета "Бар-Илан" в Израел, чиито предварителни резултати са били предоставени на специализираното издание "Nature".
Всички случаи са изследвани в началната фаза на ваксинационната кампания от март 2021 година насам. Над 3000 души, на които е бил направен PСR-тест, са били прегледани за евентуално наличие на симптоми на дългия Ковид. 951 от тях са имали безспорно доказана инфекция.
Резултатите сочат, че хората с базисна имунизация срещу Ковид успяват по-добре да се справят с евентуална инфекция. "Това е допълнителен аргумент в полза на ваксините", казва епидемиологът Майкъл Еделщайн, член на изследователския екип.
Симптомите се проявяват рядкоВаксините предпазват от инфекция, но дори някой да се зарази след ваксинация, болестта протича значително по-леко. Това важи и за дълготрайните последици - известни още като дългия Ковид: при ваксинираните рискът от главоболие намалява с 54 процента, от чувство на отпадналост - с 64 на сто, а от болки в мускулите - с 68 процента. Сравними показатели имат хората, които никога не са се заразявали с коронавирус - което показва колко добра защита осигурява ваксината, предаде DW.
Ваксината помага и срещу настинкиУчени от университетите в Улм и Амстердам са открили и още една причина, поради която си заслужава да се ваксинираме. Ваксините срещу SARS-CoV-2 създават определена защита и срещу другите срещани при хората коронавируси (hCoV), които обикновено предизвикват настинки. Освен това ваксините действат ефективно и срещу първия тип коронавирус (SARS-CoV-1).
Снимка: Bloomberg.com
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК