Всички знаем, че има разлика между парите, които печелят мъжете, и тези, които изкарват жените, но не бях наясно колко огромна все още е тя, пише Тим Харфърд за Financial Times. Дори в егалитарна Финландия мъжете печелят с една трета повече от жените. В Обединеното кралство и САЩ мъжете изкарват с две трети повече. В Нидерландия и Австрия мъжете печелят двойно повече, а в Япония - четири пъти повече от жените.
Тези зашеметяващи цифри (от проучване от 2017 г. на икономистите Хенрик Клевен и Камил Ландаис) се отнасят не за заплащане на една и съща работа, а за общата разлика в доходите на пазара на труда между мъжете и жените. Тази разлика съществува не само защото жените са средно платени по-малко от мъжете, но и защото те вършат много повече домакинска работа, която изобщо не се заплаща.
Контраинтуитивното в данните е, че в някои страни разликата в заплащането се обръща: жените са платени повече от мъжете. И тези държави не са тези, които може би очаквате. Това са места като Пакистан, където малко жени работят платена работа изобщо.
Какво обяснява това? Просто, че в страна, където бариерите пред платената работа за жените са високи, малкото жени, които имат работа в мултинационални компании, са изключително добри. Те са платени по-добре от средния мъж.
Това предполага, че има жени извън работната сила, които, ако имат платена работа, биха били доста над средното ниво, дори и да не са суперзвезди. Ако бариерите пред тяхното участие в работната сила могат да бъдат намалени, те биха повишили производителността на компаниите, които ги наемат.
"Ако бариерите се изравнят", казва професор Бандиера, "някои мъже ще излязат от работната сила, някои жени ще влязат, и производителността ще се увеличи с 32 процента".
Това потенциално увеличение на производителността - почти с една трета - е средното за всички изследвани страни; в местата с особено неравностойно участие в работната сила то е много по-високо. Това са доста много пари, които оставят на масата.
Тъй като икономиката и справедливостта сочат към по-голямо равенство, не е изненада, че наблюдаваме известен напредък през десетилетията. Този напредък обаче е бавен.
Четете повече по темата в investor.bg
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК