Френски журналисти бяха освободени след10м плен в Сирия
Турски войници ги открили на границата
19.04.2014 | 21:00
Четирима френски журналисти, взети в плен в Сирия миналата година, са били освободени в събота, 19 април, съобщи френският президент Франсоа Оланд.
Едуар Елиас, Дидие Франсоа, Никола Енен и Пиер Торес са „в добро здраве, въпреки трудните условия на техния плен“.
Турските войници открили четиримата, изоставени в ничията земя на границата с Турция, със завързани очи и ръце, съобщава турската агенция Доган.
Четиримата бяха пленени при отделни инциденти през юни 2013, при отразяване на конфликта в Сирия.
Кадри с освободените французи бяха излъчени по турската ТВ.
„Много съм щастлив, че съм свободен“, заяви 53-годишният Франсоа. „Благодарим на турските власти, защото наистина много ни помогнаха. Много е хубаво да видя небето, да мога да ходя и да говоря свободно“, каза той.
Турските войници първоначално ги взели за контрабандисти, но като ги отвели в полицейския участък в Акчале, до границата, разбрали, че говорят френски език.
Около 30 чуждестранни журналисти, отразяващи сирийската гражданска война са били пленени от началото на конфликта през март 2011, мнозина все още не са открити.
Още по темата
Президентът Оланд заяви пред Франспрес, че научил за освобождаването на четиримата „с облекчение“. „Споделям радостта на семействата на нашите сънародници, които преживяха изпитание“, каза той.
Франсоа, уважаван и опитен военен репортер на радио Europe 1 и фотографът Елиа, бяха отвлечени в Алепо, Северна Сирия, на 6 юни 2013.
Енен, 37-годишен репортер от сп. Point и фотографът на свободна практика, Торес, бяха пленени две седмици по-късно, в северната част на Сирия, в Рака. Черитимата се върнаха във Франция рано сутринта в събота.
„Казаха ни преди няколко дни, че имаме малка възможност, но се научихме да не вярваме твърде много на подобни неща“, призна Фабиен Намиа, главен изпълнителен директор на Europe 1.
Освобождаването на четиримата става седмици след като двамата испански журналисти, отвлечени в Сирия от група, свързана с Ал Кайда, наречена Ислямска държава Ирак и Левант, също бяха освободени.
Кореспондентът на El Mundo, Хавиер Еспиноса и фотографът на свободна практика, Рикардо Гарсия Виланова бяха предадени на турските военни през март, след 6 месеца плен.
В сирийски плен остава американският журналист Джеймз Фоули, работещ за Global Post, AFP и още няколко международни агенции, в неизвестност от ноември 2012 и Остин Туайс, който изчезна през август 2012.
Нюйоркският комитет Защитете журналистите (Protect Journalists) съобщи в свой доклад на 16 април, че Сирия остава най-опасната за журналисти страна.
Останете информирани с Bulgaria ON AIR и в канала ни в
Google News Showcase.
Харесайте страницата ни във Facebook
ТУК