fallback

Все повече германци влизат в дългова спирала, за да си плащат сметките

"Винаги има някакъв изход, просто те трябва да се посъветват с нас", казва финансов консултант

23.11.2021 | 22:55 Автор: Здравко Черкезов

Все повече хора в Германия трупат дългове. В пандемията приходите на мнозина намаляха, а напоследък цените на хранителните продукти и електроенергията не спират да растат, пише DW.

Преди в този офис в берлинския квартал "Мите" носните кърпички са влизали по-рядко в употреба. Сега обаче на бюрото на консултантката, която оказва помощ на задлъжнели хора, има голяма кутия с хартиени кърпички. Защото в офиса на консултантката Жозефа Фернандес се изливат много сълзи. Хората търсят помощ от хуманитарната организация "Каритас", защото вече не могат да си плащат наема, електричеството и парното, а това ги вкарва в дългове.

Цените растат неудържимо

За последните две години броят на задлъжнелите, които идват за съвет при Жозефа Фернандес, се е удвоил. Нараснал e и размерът на дълговете. Преди две години тези хора са имали към енергодоставчиците среден дълг от 1122 евро, сега той е скочил с още 500 евро.

Вероятно ситуацията скоро няма да се подобри. Защото цените на тока, парното и транспорта в момента са достигнали рекордно високо равнище. Непрекъснато поскъпват и хранителните продукти. "По принцип за всички е проблем, че цените растат. Но за хората, които имат малко пари, това е особено тежко", казва Фернандес. Тя се бои, че догодина помощ от нейната организация ще търсят още повече хора.

В цяла Германия през първото полугодие на 2021 година рязко се е увеличил броят на хората, които търсят подкрепа от неправителствени организации, за да се справят с нарастващите си дългове.

Положението е тревожно, казва Маря Лохайде от ръководството на благотворителната организация "Диакония". "В началото на пандемията мнозина все още успяваха да свържат двата края", казва тя и веднага добавя, че междувременно все повече хора вече не се справят финансово. За висока задлъжнялост става дума най-вече при онези, които нямат достатъчно пари за всекидневните си разходи, както и за месечните сметки за ток, парно, вода и т.н. По време на пандемията такива се оказват най-вече самонаетите лица и работещите на намален работен ден.

През 2020 г. в категорията хора с висока задлъжнялост в Германия са попаднали 6,85 милиона души - по-малко, отколкото през 2019. Но това не е повод за оптимизъм, смятат експертите от Института за финансови услуги. Защото трайните последици от такива кризи като пандемията за задлъжняващите често пъти се усещат едва с известно закъснение. В началото на подобни кризи мнозина все още имат някакви резерви, на които могат да разчитат. Лошото идва, когато тези резерви се изчерпят.

Точно това все по-често наблюдава консултантката Жозефа Фернандес. Тя разказва, че повечето хора се решават да потърсят помощ едва тогава, когато вече е късно: когато наемодателят се готви да ги изхвърли от жилището, а енергийната компания всеки момент ще им спре тока. "Повтарят, че ако спрат да плащат наема, тогава ще могат да си платят останалите сметки", казва консултантката за мнозина свои клиенти, които вече не съумяват да контролират финансовото си затъване. Само че човек може да отлага други плащания, но не наема и тока, припомня тя.

"Винаги има някакъв изход"

Жозефа Фернандес дава кураж на задлъжнелите хора. "Винаги има някакъв изход, просто те трябва да се посъветват с нас." Тя обяснява, че първата и най-важна задача е клиентите ѝ да не останат без покрив над главата си. И уточнява, че в това отношение мнозина наемодатели все пак са готови на някакъв компромис.

Жозефа Фернандес хвали онези клиенти, които своевременно търсят помощта ѝ, защото при тях все още има достатъчно възможности. Задружно те разработват различните варианти да се спестят пари. "При мнозина обаче месечният финансов баланс тъй или иначе е много тънък и почти няма какво да задраскваш", обяснява тя. Консултантката очаква, че занапред ще расте броят на онези хора, които вече не могат да пестят нито цент. А като имаме предвид ръста на цените, все повече хора ще имат нужда от помощта на Жозефа Фернандес.

Снимка: БНГЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от Свят
fallback