fallback

СЗО: Недостигът на спринцовки за ваксинации ще забави имунизирането по света

Подобна ситуация би създала сериозни проблеми, алармират от СЗО

09.11.2021 | 17:14 Автор: Жаклина Иванова

Световната здравна организация (СЗО) смята, че рискът от недостиг на повече от един милиард специални спринцовки, използвани за ваксинации през 2022 г., е реален.

Старши съветникът в отдел "Достъп до лекарства и здравни продукти" на СЗО - Лиза Хедман, заяви на брифинг в Женева днес, че подобен недостиг би създал "сериозни проблеми", по-специално би забавил рутинното ваксиниране в световен мащаб.

"Имаме сериозни опасения, че може да се стигне до недостиг на спринцовки за имунизация, което от своя страна ще доведе до сериозни проблеми, като забавяне на имунизацията, както и до някои проблеми с безопасността", каза тя.

Хедман обясни, че промишлеността е в състояние да произведе около 6 милиарда спринцовки за имунизации всяка година в световен мащаб.

"Съвсем ясно е, че през 2022 г. може да има недостиг на повече от един милиард спринцовки, ако се запази обичайната практика", предупреди старши съветникът.

Хедман припомни, че през 2021 г. са били поставени над 6,8 милиарда ваксинации срещу Ковид-19. Това е почти два пъти повече от броя на рутинните ваксинации за други заболявания. По този начин ваксинацията срещу коронавирус изисква почти два пъти повече специални спринцовки, използвани за имунизации, отколкото за ваксинации срещу други заболявания, заяви тя.

Според Хедман "една от сериозните последици" от недостига на спринцовки за ваксиниране може да бъде "забавяне на рутинната имунизация и други здравни услуги". В същото време липсата на необходимите ваксинации в детска възраст ще се отрази на здравето на децата "за години напред".

"Освен това недостигът може да доведе до повторно използване на спринцовки, което е "много опасна практика", подчерта старши съветникът.

Ето защо Хедман препоръча нуждите от спринцовки да се планират предварително, за да се избегне "покупателната паника" и ситуация като тази, която се получи в първите дни на пандемията от коронавирус, когато на някои места липсваха лични предпазни медицински средства, информира БГНЕС.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от Свят
fallback