Какво се оказа след края на локдауна в Германия? Че работната ръка не достига - особено в браншовете, засегнати от затварянето. Хотелите и ресторантите изнемогват.
Въпреки че ресторантите и хотелите в Германия работят отново и търсят допълнителен персонал, броят на заетите в тези сектори остава далеч под стойностите преди пандемията. Към юли 2021 година в заведенията и хотелите в Германия работят 15,6% по-малко хора, отколкото през юли 2019. Този процент се равнява на 272 812 души.
Пандемията задълбочи проблемите на трудовия пазар
"В много сфери от бранша на услугите, които бяха силно засегнати от затварянето, можем да говорим за предизвикан от коронавируса шок", казва икономистът Щефан Зел.
И преди пандемията трудовият пазар е изправен пред сериозен дефицит на кадри, пише DW. Причината за това е демографска: "бейби бум" поколението, т.е. хората, родени в периода между края на Втората световна война и средата на 60-те години, се пенсионират, а интерес към заемане на освободените работни места няма.
Германският Институт за изследване на трудовия пазар и заетостта пресмята, че страната се нуждае ежегодно от 400 000 работници от чужбина, за да компенсира недостига.
Хотелите и заведенията са сред най-силно засегнатите. Най-сериозен е спадът при заетите на ограничено работно време. Според германската Федерална агенция по заетостта, в сферата на ресторантьорството и хотелиерството те са намалели с 25%.
Сериозно засегната е и авиацията. По данни на синдиката ver.di 44% от работещите в този отрасъл, които са били заети по летищата - например на гишетата за регистрация или при обработването на багажа - са напуснали бранша.
На някои ресторанти и хотели вече им се налага да ограничават дейността си и работното си време. Много работодатели са вдигнали заплатите.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК