fallback

Идентифицираха неизвестен досега вирус в Япония, причиняващ остра треска

Той се предава чрез ухапвания от кърлежи

04.10.2021 | 21:20 Автор: Жаклина Иванова

В Япония е идентифициран неизвестен досега вирус, който, заразявайки хората, може да причини остра треска. Новият патоген, наречен Йезо вирус, се предава чрез ухапвания от кърлежи. Описание на откритието е публикувано в списанието "Nature Communications".

В периода от 2014 до 2020 г. при 7 пациенти е регистрирана неизвестна инфекция, характеризираща се с повишена температура и намаляване на броя на тромбоцитите и левкоцитите в кръвта. Сред тях няма смъртни случаи.

Изследователи от университета Хокайдо, заедно с колеги от други университети и медицински институции в Япония, извършили генетичен анализ на вируса, изолиран от кръвни проби от двама пациенти от остров Хокайдо, заразени през 2019 и 2020 г. Те установили, че това е нов, неизвестен досега патоген от рода Orthonairovirus, който включва и вируса на конгоанската хеморагична треска.

Учените го нарекли Йезо вирус (YEZV) на древното историческо име на остров Хокайдо. Филогенетически новият вирус е близък до вирусите Сулин и Тамди, открити съответно в Румъния и Узбекистан. Последният наскоро предизвика няколко случая на остра треска при хора в Китай.

Всичко започва, когато 41-годишен мъж е приет в болница на остров Хокайдо през 2019 г. с треска и болка в крака, след като е ухапан от кърлеж при разходка в местна гора. Две седмици по-късно той е изписан. Тестовете показват, че е заразен с неизвестен вирус. Втори пациент се обръща с подобни симптоми след ухапване от кърлеж през следващата година.

След това изследователите са проверили отново кръвни проби, взети от болнични пациенти, които са имали подобни симптоми след ухапвания от кърлежи от 2014 г. и са открили подобни инфекции при други пеима пациенти. Всички, включително първите двама, са имали треска, намален брой тромбоцити и левкоцити в кръвта и са с наблюдавани признаци на чернодробна дисфункция, информира БГНЕС.

За да определят вероятния източник на вируса, изследователите са проверили проби, събрани от диви животни в района между 2010 и 2020 г. и са открили антитела срещу новия вирус при елен и миещи мечки, и РНК на вируса в три основни вида кърлежи на остров Хокайдо.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от Свят
fallback