Президентът и главен изпълнителен директор на Merck & Co. Inc. Робърт Дейвис заяви, че се надява експерименталното лекарство за коронавирус на компанията, "Молнупиравир", да получи разрешение за спешна употреба в Съединените щати преди края на годината.
"Първоначалната дата на завършване на нашите проучвания е началото на ноември", разкри той, добавяйки, че "записването за това проучване продължава да върви доста добре".
По-рано от фирмата съобщиха, че лабораторните изследвания показват, че експерименталното, перорално, антивирусно лекарство срещу Ковид-19 вероятно ще бъде ефективно срещу известните варианти на коронавируса, включително и срещу доминиращия в момента силно заразен Делта вариант.
"Тъй като "Молнупиравир" не е насочен към спайк протеина на вируса (целта на всички настоящи ваксини срещу Ковид-19), лекарството трябва да бъде еднакво ефективно, тъй като вирусът продължава да се развива", каза ръководителят на отдела за инфекциозни болести и ваксини в компанията Джей Гроблер.
Американският производител на лекарства е тествал антивируса си при проби от назален тампон, взети от участници в ранните изпитвания на лекарството. По това време Делта вариантът не беше широко разпространен, но "Молнупиравир" беше тестван и при лабораторни проби от Делта варианта след последния скок на хоспитализациите и смъртните случаи на Ковид-19.
"Данните показват, че лекарството е най-ефективно, когато се приема в началото на инфекцията", казаха от фармацевтичната компания, цитирани от БНР.
По-рано през годината от Merck казаха, че едно малко проучване на среден етап е установило, че след пет дни лечение с експерименталното хапче, никой от пациентите, приемащи различни дози от лекарството, не е дал положителен тест за коронавирус, докато 24% от пациентите с плацебо са имали откриваеми нива на зараза с Ковид-19..
Снимка: Pixabay
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК