Платформата за краудфъндинг Kickstarter обяви, че от 2022 г. нейните служители ще работят четири дни в седмицата, а пандемията променя работните места в цялата страна.
Четиридневната седмица ли е бъдещето на работата, се пита на страниците на Wall Street Journal Ерика Къмисър, психоаналитик от Ню Йорк.
"Да се надяваме, че не. Въпреки шумотевицата четиридневните работни седмици имат недостатъци, ако означават по-дълги работни дни. Компаниите могат да кажат, че работното време няма да се увеличи, но реалността може да бъде различна от описаната в корпоративния наръчник. Това е особено проблем за семействата с малки деца.
За много родители натъпкването на петдневна работа в четири дни ще означава по-малко време с децата им.
Тридневните уикенди могат да бъдат чудесни за заздравяване на връзката, но децата се нуждаят от постоянно, ежедневно присъствие, а не от време на време. По-кратките, а не по-малкото, работни дни са за предпочитане.
Тенденцията към по-кратки работни седмици все пак не е лошо нещо. Компаниите имат полза: Едно проучване установи, че работодателите губят 300 млрд. долара годишно поради по-ниската производителност на стресирани родители.
Четете повече по темата в investor.bg.
Снимка: Bloomberg L.P.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК