Все по-често специалисти алармират, че Ковид-19 събаря човек само по време на инфекцията, но пост-Ковид симптомите продължават месеци по-късно.
И не е задължително човек да е изкарал тежък Ковид-19, за да има трайни последствия за организма му.
25-годишната Ребека няма никакви заболявания, заразява се в коронавируса през април 2020 г., но бързо да се справи с болестта и след две седмици отново е на работното си място в социален дом за деца.
Пет месеца по-късно животът на Ребека се променя: задъхва се при качване по стълби, чувства се силно изтощена и трудно може да се концентрира. Личният лекар я изпраща на прегледи при пулмолог, кардиолог и невролог. Бързо става ясно, че Ребека има възпаление на сърдечния мускул. Освен това левият ѝ бял дроб все още е силно засегнат от болестта, пише DW.
Ребека бързо разбира, че страда от т.нар. пост-Ковид синдром. При някои пациенти той се появява месеци след преболедуването, в някои случаи се налага дори хоспитализация.
Типични симптоми на пост-Ковид синдрома са хронична отпадналост, проблеми със сърцето и с концентрацията, задух и кашлица.
"Да си излекуван не означава непременно, че си здрав", предупреждава Йордис Фромхолд от клиниката "Медиан" в Хайлигендам. По думите на д-р Фромхолд, до 50% от пациентите в клиниките развиват по-късно пост-Ковид синдром.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 3 години
преди 3 години
преди 3 години