В навечерието на 20-ата годишнина от атентатите на 11 септември властите в Съединените щати идентифицираха още две жертви на кървавите нападения.
Все още почти половината от загиналите при атентатите не са разпознати. А семействата продължават да търсят отговори и настояват документите, свързани с нападенията, да бъдат разсекретени.
Никиа Морган чува гласа на майка си за последен път рано сутринта на 11 септември 2001 година. Тогава Дороти Морган е на работното си място в една от кулите на Световния търговски център в Ню Йорк. 10 минути след разговора започва началото на края.
"Тя беше невероятна, грижовна, обичаща. Опитах се да ѝ се обадя отново, но не успях да свържа с нея", разказва Никиа.
В продължение на 20 години семейството на Дороти не знае какво точно се е случило с нея. Дълго време дъщеря ѝ дори таи надежда, че майка и е жива. В навечерието на годишнината от атентатите ДНК експертиза отговаря на всички въпроси. Дороти е идентифицирана като 1646-ата жертва.
"Беше шокиращо, не го очаквах след всички тези години", споделя дъщерята на Дороти.
Шанс за покой получава и семейството на мъж, назован като 1647 жертва. По желание на роднините, неговото име не е оповестено.
Част от роднините на загиналите 2 600 души при атаките в Ню Йорк, Пентагона и Пенсилвания, обаче настояват и за разсекретяване на документите за ролята на Саудитска Арабия в атентатите.
Според тях се крият доказателства за връзките на терористите с правителството на най-големия съюзник на Съединените щати в Близкия изток.
"Американците не трябва да се примиряват с това, че тяхното правителство продължава да прикрива свидетелствата и информацията. Тази битка не е само на семействата. Саудитското правителство трябва да бъде подведено под отговорност в съда", заяви сенатор Ричард Блументал.
След отказа на трима американски президенти, Джо Байдън разпореди разсекретяването на някои от документите, свързани 11 септември.
Вижте повече в репортажа на Яна Червенкова.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК